Genel

Bakan duyurdu: Esnafa faturalar ve kira için hibe desteği geliyor!

Corona virüsü salgını sürecinde vatandaşa ekonomik destekler sağlayan devlet, esnaf için de kolları sıvadı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamalar ile esnafa kira, elektrik, doğal gaz, su ödemeleri müjdeleri verildi.

Tüm dünyayı ekonomik olarak etkileyen corona virüsü salgını, Türkiye’de de vatandaşların zor günler yaşamasına neden oluyor. Bu nedenle hükûmet ekonomik kalkınma paketini devreye soktu. Paket kapsamında pek çok vatandaşa nakdi destek sağlandı. Son olarak ise esnaf için düğmeye basıldığı öğrenildi. Bu kapsamda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, global firmalarla da sosyal sorumluluk projeleri kapsamında görüştü.

Düşük faizli kredi imkanı

Esnafa kira, elektrik, doğal gaz, su ödemeleri karşılığında belirlenecek miktarda hibe yardımında bulunulması için görüşmelerin sürdüğünü açıklayan Bakan Pekcan, “Hazine tarafından esnafa kullandırılan faiz indirimli krediler, ertelemeler nedeniyle 1 Ocak-31 Ekim’de Halkbank’a yapılan gelir kaybı 2.6 milyar lira olarak bildirilmiştir. Oda, borsa mevduatlarının bankalara yatırılmasıyla oluşturulan kaynaktan düşük faizli kredi imkânı sağlandı, 50 bin firmaya 3 milyar lira Nefes Kredisi kullandırıldı” açıklamasında bulundu.

4 ayda KOOP-DES kapsamında 133 kooperatifin 143 projesine, bütçe tutarı 18 milyon 128 bin 870 lira olan projelere 13 milyon 648 bin 399 lira hibe desteği verildiğini söyleyen Bakan Pekcan, 2021’de destekleri artırmak istediklerini ifade etti.

Altın ithalatında yüzde 40 azalma

Yerli üretime destek için coğrafi işaretli ürünler ile yöresel ürünlerin market raflarında daha fazla yer almasına yönelik kanuni değişikliğe ilişkin çalışmanın tamamlandığını söyleyen Bakan Pekcan, perakende işletmelerin coğrafi işaretli ürünler ile yöresel ürünlere ayrılan yüzde 1’lik raf alanını 5 katına kadar artırma yetkisini planladıklarını açıkladı.

Bakan Pekcan tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin altın ithalatının Ekim ayında, eylül ayına göre yüzde 40 azalma meydana geldiği de belirtildi.