Gündem

Bakan Çavuşoğlu’ndan açıklama: Yurt dışında 32 vatandaşımız koronavirüsten hayatını kaybetti!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, yurt dışında 32 Türk vatandaşın koronavirüsten hayatını kaybettiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışında 32 Türk vatandaşının koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. İşte, Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamasının detayları…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Bazı vatandaşlarımızın cenazelerini Türkiye’ye getirmek istedi aileleri. Normal uçuşlarımız yok ama kargo uçuşları var. Gereken desteği veriyoruz.

’32 VATANDAŞIMIZ KORONAVİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ’

Yurt dışında 32 vatandaşımız virüsten hayatını kaybetti.

Vizesi geçmiş vatandaşlara karşı farklı ülkelerin Dışişleri Bakanlarıyla görüşüyoruz.

Corona ile ilgili 30 binden fazla çağrı aldık. Bunlara tek tek cevap veriyoruz. Dikkate alıyoruz. Vatandaşlarımızın eleştirileri tek tek dikkate alıyoruz. Sadece benim sosyal medya hesabıma 3 bin 200 çağrı alıyoruz.

Lütfen mecbur olmadıkça sokağa çıkmayınız. Bizler size hizmet etmek için başkonsolosluklar büyükelçilikler açıyoruz.

‘TÜRKİYE İNSANI ÜLKE OLARAK DÜNYADA 1. SIRADA’

Bu ülkelerin Dışişleri Bakanlarıyla (İspanya, İtalya…) neler yapmamız gerektiğine dair konuşmalarımız oldu. Bugüne kadar 17 ülkeye tıbbi malzeme gönderdik.

Kendi ihtiyacımız bizim tespit edip tüketim fazlası ihtiyacı temin edebiliriz. Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de fırsatçılar oldu, stok yapanlar oldu. Her şey tüm merkezden kontrol edilecek. Dün örneğin İspanya Dışişleri Bakanı ile görüştüm geçmiş olsun demek için. Kendilerinin bizden maske talebi oldu.

Hangi ülkenin ne kadar tıbbi malzemeye ihtiyacı var? Özellikle g-20 ülkeleri olarak bizim bunu koordine etmemiz gerekiyor. Gereken katkıyı sağlarız, adımı atarız. Türkiye insani ülke olarak dünyada 1. sıradadır.

‘YAŞLI VATANDAŞLARIMIZI RENCİDE EDENLER OLDU’

Devletimiz gerekli desteği veriyor. Gıda, ilaç ihtiyacı olduğu zaman polis kardeşlerimiz, zabıta kardeşlerimiz belediyelerimiz devletin kurumları gerekli desteği veriyor. Gördük ki son günler de onu da suistimal edenler oldu. Yaşlı vatandaşlarımızı rencide edenler oldu. Bu duyurudan haberi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlarımız var. Gerekli tedbirleri almalıyız. 65 yaş üstü vatandaşlarımıza da her türlü desteği vermemiz lazım. Onlar da bu kurala uysunlar.