EkonomiKamu

Bakan Bilgin açıkladı: Annelere aylık 400 TL’ye kadar çocuk bakım desteği ödeniyor!

Türkiye’de annelere çeşitli destekler sağlanıyor. Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin tarafından yapılan açıklamalarda, 2-5 yaş arası çocuğu olan annelere aylık 400 TL’ye kadar çocuk bakım desteği ödendiği ifade edildi.

Annelerin işgücü piyasasına katılımını desteklemek için devlet tarafından çeşitli destek ödemeleri yapılıyor. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, “İş’te Anne Projemiz kapsamında kurs ve programlara katılan 0-15 yaş arası çocuğu olan annelerimize günlük 110 TL tutarında ödeme yapıyoruz. Kadınlarımızın İş’te Anne Projesiyle çalışma hayatına katılımına destek oluyoruz. Projenin başladığı 2018 yılı Eylül ayından bu yana yaklaşık 52 bin kadınımıza toplam 317 Milyon TL ödeme yaptık.” Dedi.

Annelere yarım çalışma ödeneği veriliyor

 

Mesleki Eğitim Kursları ile imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen İşbaşı Eğitim Programlarına katılan ve 2-5 yaş arası çocuğu olan annelere aylık 400 TL’ye kadar çocuk bakım desteği ödemesi yapıldığı bildirildi.
Ayrıca doğum sonrası analık izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla annelere yarım çalışma ödeneği ile de destek sağladığı ifade edildi.

Kadın işçi ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere yarım çalışma ödeneği veriliyor. Analık izninin bitiminden itibaren haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilmiş annelere aranan prim şartlarını sağlamaları halinde çalışmadıkları süre için yarım çalışma ödeneği desteği sağlanıyor.

Yapılan açıklamalarda, 2016 yılından bu yana toplam 32 bini aşkın kadına 89 Milyon TL yarım çalışma ödeneği verildiği belirtildi.