Gündem

Bakan Albayrak’tan Sevindirici Açıklama: Kamu bankaları faizi yüzde 8-10 bandına çekecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, faizlerin düşmeye devam edeceğini belirterek, "Kamu bankaları, faizi yüzde 8-10 bandına çekecek" dedi. İşte detaylar...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İş Dünyası ile Buluşma toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak kamu bankalarının faizi yüzde 8-10 bandına çekeceğini söyledi.

Albayrak’ın açıklamalarından satır başları:

“2020 yılına hedeflerimiz ve projeksiyonlarımız doğrultusunda olumlu bir başlangıç yaptık. Uluslararası sermaye piyasalarında 5 ve 10 yıl vadeli olmak üzere çift dilim bir tahvil ihracı yaptık. Bu ihraç, uluslararası sermaye piyasalarında ülkemizden tek seferde gerçekleştirilen en yüksek tutarlı ihraç olma özelliğini taşıyor. İhraca gelen yaklaşık 11 milyar dolar tutarındaki yatırımcı talebi, Uluslararası Sermaye Piyasalarında gerçekleştirdiğimiz ihraçlara gelmiş en yüksek yatırımcı talebidir.

“KAMU BANKALARI FAİZLERİ YÜZDE 8 İLE 10 BANDINA GETİRECEK”
Kredi faizleri yüzde 25-26 seviyelerinden yüzde 10-15 seviyelerine geriledi, faizlerdeki gerileme devam ediyor. 9 ile 11 bandındaki faizlerle ilgili kamu bankalarımızla görüştük ve bunu yüzde 8 ile 10 aralığına getirmek için mutabık kaldık.

“ENFLASYONDA YÜZDE 8,5 HEDEFİNE ULAŞACAĞIZ”
Enflasyonla mücadele konusunda hedeflere şaşmadan devam edeceğiz. Enflasyonda bu yıl belirlediğimiz yüzde 8,5 hedefine ulaşacağız. 2019 son çeyreğinde baz büyüme olan yüzde 5’i yakalayacağız. 2020’de kaliteli büyüme trendini yakalayacağız.”

İlgili Makaleler

Kapalı