Genel

Bakan Albayrak, bankaların müşterilere kolaylık sağlaması hakkında açıklama yaptı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, BBDK’nın müşterilere kolaylık sağlaması için bankalara gönderdiği talimat hakkında değerlendirmede bulundu. Bakan Albayrak tarafından yapılan acıkmada, “Türkiye kalkınma hedeflerine emin adımlarla ilerlerken bankalarımızın vatandaşlarımıza olan desteği büyümemize ivme katacaktır.” İfadeleri kullanıldı.

Bankacılık Denetleme Düzenleme Kurumu (BBDK) normalleşme döneminde bankaların müşterilerine kolaylık sağlayacaklarını bildirdiği 11 maddelik bir talimat hazırladı. Bankalara iletilen hususlar hakkında ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak değerlendirmelerde bulundu. Konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Bakan Albayrak, “Bireysel ve ticari müşterilerin vade tarihi 2020 yıl sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme talepleri karşılanmalı. Mevcut kredi limitlerine haklı ve somut gerekçeler olmaksızın bloke konulmamalı, limitlerin kullanıma hazır tutulmasına özen gösterilmeli.” İfadelerini kullandı.

Bankaların vatandaşları desteği büyümeyi hızlandıracak

Bakan Albayrak ayrıca bankaların corona virüsü süreci ve sonrası desteği hakkında, “Dünyadaki örneklere kıyasla çok güzel bir sınav vermeye devam ediyoruz. İyi günde sürdürdüğümüz birlik ve beraberliği zor zamanlarda sürdürme vakti! Türkiye kalkınma hedeflerine emin adımlarla ilerlerken bankalarımızın vatandaşlarımıza olan desteği büyümemize ivme katacaktır.” Açıklamasını yaptı.

Türkiye’de corona virüsü salgını sonrası bankalarda da değişiklikler meydana geldi. Son olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) normalleşme döneminde müşterilere sağlanacak kolaylıkları bankalara bildirdi. 11 maddeden oluşan bildiride, “Bireysel ve ticari müşterilerin vade tarihi 2020 yıl sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme talepleri karşılanmalı” ifadeleri kullanıldı.

İşte BBDK tarafından bankalara gönderilen o talimatlar

Kredi kart limitleri kısıtlanmayacak

Kredi kartı aidat tahsilatına itiraz eden müşterilerin talebi doğruldusunda tahsilat geçici bir süre ertelenecek. Makul ve somut gerekçeler olmadan kredi kart limitleri kısıtlanmayacak ve mevzuatta belirtilen kurallardan daha ihtiyati ve sıkı uygulamalara gidilmeyecek.

Sigorta poliçesi

Kurum krediye bağlı sigorta poliçelerinde temerrüt hali gerçekleşince tazmin koşulları oluşup oluşmadığının kendiliğinden sorgulanacak. Varsa kredi geri ödemesinin sigorta poliçesinden kolayca karşılanmasını sağlayacak sistemin işletilecek.

Emekli aylığı alanlara kolaylık

Emekli aylığı alan ve/veya 60 yaşın üzerindeki müşterilerin sık dışarı çıkamamalarından mütevellit ATM’den tek seferde aylıklarını çekebilmeleri, şubelerden ve çağrı merkezlerinden hızlı ve yeterli hizmet almalarının sağlanması, emekli aylıklarını alan müşterilerin aylıklarını almak istedikleri bankalarının değiştirilmesinde fiili engellerin kaldırılması ve taleplerin şikayete mahal verilmeksizin zamanında yerine getirilmesi, 60 yaş üstü emeklinin şubelere gitmeye icbar edilmemesi (kart teslimi dahil) gerekli görülmektedir.

İlgili Makaleler