Ekonomi

Bakan Albayrak Açıkladı; "Bu Haftadan İtibaren Kredi Faizlerinde İndirim Göreceğiz"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Albayrak, kredi faizleri ile ilgili ise  “Bu haftadan itibaren kredi faizlerinde indirim göreceğiz” dedi.

Albayrak’ın basın mensuplarına verdiği toplantıda öne çıkanlar şu şeklide:

Önümüzdeki 1 yıl bugün yaşananların meyvesini toplayacağımız iyi ve başarılı bir yıl olacak. Türkiye tarihi bir yılı etkin ve başarılı bir şekilde yönetti.

“Bu haftadan itibaren kredi faizlerinde indirim göreceğiz”

Türkiye bir faiz indirimi sürecine girdi. Bu haftadan itibaren kamu bankaları başta olmak üzere kredi faizlerinde indirim göreceğiz. Özel bankalarda da kredi faizi indirimi hareketlenmeleri görüyoruz.

“Enflasyon 15,9 hedefinin altında olacak”

2019 yıl sonu enflasyonu yüzde 15,9 hedefinin altında olacak.Merkez Bankası yedek akçesinin hazineye aktarılmasının para basmayla alakası yok.

“Borç yapılandırmasında adım atılabilir”

Vergi ve prim borcu yapılandırma talepleri geliyor. Farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara uygun adımlar atılabilir.

“Türkiye olumsuz süreci püskürttü”

Türkiye olumsuz süreci güçlü bir şekilde püskürttüğü bir döneme girdi. En kötu geride kaldı. Bağışıklık sistemini 1 yıl öncesine göre çok daha güçlü inşa etmiş bir Türkiye var.

“Haziranda aylık cari fazla verilecek”

Haziran ayında ilk kez yıllık cari fazla verilecek. Turkiye’nin bütçe ve bütün diğer ekonomik hedefleri açısından yılın ikinci yarısı çok daha pozitif olacak.

“Kıdem tazminatında adım atılmalı”

Türkiye kıdem tazminatında adım atmalı. Paydaşların hepsinin kazanacağı bir formül geliştirilecek. Turkiyenin bu yüzyılını dönüştürecek bir reform olacak.

“ÖTV artışı yok”

Şu anda spesifik bir ÖTV artışı çalışmamız yok.Türkiye bu yıl pozitif büyüyecek. Büyüme 2019 hedefine yakın olacak. 2019 yılı faiz ödemesi, bütçeye konan rakamın altında kalacak.

“Sonbaharda vergi reformu çalışmaları olacak”

ABD yaptırımları konusunun olusturdugu baskı minimize oldu. Yapılan açıklamalar sürecin daha pozitif cereyan ettiğini gosteriyor.Sonbaharda bir vergi reformu çalışmamız olacak. Vergide adaleti daha da iyileştirecek çalışmalar yapıyoruz.

“2021 Türkiye’nin ayakları üzerinde durduğu yıl olacak”

2020 enflasyonun daha da stabilize olduğu bir yıl olacak. 2020’de ekonomideki dengelenme daha da oturacak. 2021 ve sonrası Türkiye’nin ayakları üstünde durduğu bir yıl olacak.

“Bayram tatilinin uzatılmasına olumlu bakmıyorum”

Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasına olumlu bakmıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu