Gündem

Bahar gelmek bilmedi, uzman isim hava sıcaklığının artmaya başlayacağı zamanı açıkladı!

Ramazan Bayramı boyunca etkili olan ve tüm bayram planlarını bozan soğuk hava dalgası bugün de yurt genelinde hakim oldu. Vatandaşlar bahar sıcaklıklarının ne zaman yurda giriş yapacağını merak ederken ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı İlker Koç’tan açıklama geldi.

Hava sıcaklıklarının yurt genelinde mevsim normallerinin 6-8 derece altında olduğuna işaret eden Koç, “Cuma ve hafta sonunda da yurt genelinde serin ve yağışlı hava kütlesinin yurdu etkilemeye devam etmesini bekliyoruz. Hava sıcaklığı yarın ve hafta sonu itibarıyla yurt genelinde mevsim normallerinin altında seyredecek. Ancak hafta başından itibaren sıcaklıklarda yurdun batı kesimlerinde başlamak üzere bir artış bekliyoruz. Kademeli olacak artış ile sıcaklıkların mevsim normallerine doğru yükselmesini tahmin ediyoruz.” dedi.

YOĞUN YAĞIŞLARA DİKKAT

AA’nın aktardıklarına göre cuma günü yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde yağmur ve sağanak beklentisi olduğunu aktaran Koç, bu yağışların Bartın, Kastamonu, Karabük, Sinop, Amasya, Samsun, Ordu, Erzurum, Kars, Ardahan, Erzincan, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Muş, Van, Hakkari ve Şırnak’ta etkili olacağını dile getirdi. Koç, kuvvetli yağışların meydana getireceği sel, su baskını gibi olumsuzluklara karşı bu illerde yaşayan vatandaşların dikkatli olması uyarısında bulundu.

Koç, hafta sonunda yağışların, Karadeniz Bölgesi, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin doğusunda aralıklarla yağmur ve sağanak şeklinde olacağını söyledi.