GenelGündem

Azerbaycan, zor durumdaki Ermenistan’ın ateşkes çağrısına kulak vermedi

Ermenistan'ın ateşkes isteğine karşılık vermeyen Azerbaycan, işgal altındaki Karabağ'a yoğun bombardıman başlattı.

6 gündür çatışmalar kapsamında ağır zarar gören Ermenistan hükümetinin ateşkes önerisi Azerbaycan tarafından reddedildi.

Topraklarının işgal edilmesi ve sivillerin zarar görmesi sonrasında Ermenistan’a karşı harekat başlatan Azerbaycan’dan bir atak daha geldi. Uluslararası ajansların az önce duyurduğu bilgiye göre Azerbaycan ordusu işgal altındaki Karabağ’ı kurtarmak için yoğun bombardıman başlattı.

ERMENİSTAN BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ

Karşı saldırıların 6’ncı gününde Azerbaycan Savunma Bakanlığı, çatışmalarda ağır kayıp veren Ermenistan’a büyük darbe vurulduğu açıklandı. Buna göre Ermenistan ordusuna ait 1,2 milyar doları aşan askeri teçhizat ve mühimmat imha edildi.

ATEŞKES İSTEMİŞLERDİ

Azerbaycan’ın operasyonları karşısında çaresiz kalan Ermenistan yönetimi geri adım attı. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, dün AGİT Minsk Grubu eş başkanları Trump, Putin ve Macron’un “acil ateşkes ilan edin ve müzakere başlayın” açıklamasının ardından bugün, “AGİT Minsk Grubu’nun arabuluculuğunda Azerbaycan ile ateşkes görüşmeleri yapmaya hazırız” açıklamasını yapmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu