Ekonomi

Aylık 7 bin 500’e işçi bulamıyorlardı! 50 bin kişi yola çıktı!

Türkiye’de corona virüsü ile mücadelede şehir giriş çıkışları yasaklanmıştı. Bu nedenle Karadeniz’e işçi açığı meydana geldi. Bölgeden gelen haberlerde 2020 yılı için günlük yevmiyesi yaklaşık 250 TL'den aylık 7.500 TL kazanacak olmasına rağmen çay işçisi bulunamadığı öğrenildi. Ancak normalleşme adımlarının atılmaya başlaması ile birlikte, çay üreticilerinin beklediği memleketlerine dönüş izni çıktı. İznin açıklanmasından sonra 50 bin çay üreticisi memleketlerine doğru yola çıktı.

Corona virüsü salgını nedeniyle, şehir dışına giriş ve çıkış yasakları getirilmişti. Bu süreçte Doğu Karadeniz’deki çay işçilerinde açık meydana geldi. 40 bin yabancı uyruklu işçi ve 100 bin üretecinin bölgeye giriş yapamaması üzerine bu sene çay hasadının nasıl yapılacağı tartışma konusu iken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sevindirici bir açıklama yapıldı. Erdoğan, normalleşme adımları kapsamında çay üreticilerine izin verileceğini açıkladı.

30 bin kişi Rize’ye gidiyor

Bu açıklamanın ardından, Çay üreticileri, İçişleri Bakanlığı’na başvurarak, izin belgelerini almaya başladı. Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerine gitmek üzere 50 bin kişi yola çıktı. 50 bin vatandaşın 30 bininin ise Rize için başvurduğu öğrenildi.

Corona virüsü tedbirleri kapsamında şehir dışından gelen vatandaşlar nedeniyle 4 il sınırında önlemeler arttırıldı. İl pandemi kurullarınca kent girişinde sağlık kontrolünden geçirilecek üreticiler, 1 hafta evlerinde karantinada kalacağı öğrenildi. Şehir dışından gelen üreticilerin ihtiyaçları ise Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından karşılanacak.

Öte yandan şehir dışından gelenlerden en az 1 hafta yetecek gıdalarını beraberlerinde getirmeleri istendi.