Zeytin ağacının geçmişi on bin yıldan eski. Antik Yunan’da zeytin ağacını kesene ağır cezalar verilirmiş. Tarih boyunca yaşadığı ve özel özen gösterildiği için pek çok kültürde sağlığın ama en önemlisi barışın simgesi olmuş zeytin ağacı ve zeytin dalı.

Ege kültürünün önemli bir parçası olan Antik kültürün tanrı ve tanrıçaları tarafından kutsal sayılmış; ilk hekimlerden, azizlere, antik sporculara dek başarı zeytin dallarıyla kutsanmış. Tıp biliminin kurucu ünlü İyon hekimi Hipokrat (MÖ 460- MÖ 370) yıkanamayanlara, sağlıkları için, hiç olmazsa vücutlarını zeytinyağı ile ovmalarını söylemiş. Alttan sürgün vermeden üsttekiler dökülmediği için her an yeşil kalan yaprakları barış, akıl ve felsefeyi simgelemiş. Nuh Peygamber, tufanının bitimini zeytin dalı ile gemiye dönen güvercinden haber almış.

İşte böylesine kutsal, böylesine önemli bir kültürün simgesi zeytin ağacı. Anadolu’da, 2500 yıllık Antik Ege kentlerinden gelen kültürde zeytin ve sofralarımızın vazgeçilmezi zeytinyağı hakkında önemli bulgulara rastlandığını hepimiz biliyoruz. Pek çok kaynakta anavatanı Akdeniz kabul edilen bu ağacın 2000 yıllık ömrü olduğu bilindiğinden diğer bir adı da ölmez ağaç olmuş.

UMUTLANDIM

Yıllardır kıyılarını, kamusal alanlarını çarpık kentleşmenin acımasız saldırılarından uzak tutmaya çalışan Bodrum’da, altyapı sorunlarının çözümsüzlüğünden, vahşi gelişmenin saldırılarından yüzlerce zeytin ağacının kesildiğini, yok edildiğini ne yazık ki, gözlerimle gördüm.

Ancak, bu kez Bitez beldesinden gelen haber, zeytin ağacı ve zeytin kültürünün gelecek nesillere taşınması için beni çok umutlandırdı.

Bodrum Bitez beldesinde zeytin ağaçlarının yetkililerin duyarlı yaklaşımı, köylülerin sağduyulu çalışmalarıyla turizme kazandırılması, 1500 yıllık ağaçların tescillenmesi çok ama çok önemli. Hipokrat’ın “Primum non nocere “ (Önce zarar verme) ilkesini anımsatan bu özenli yaklaşımı alkışlamak gerekiyor.

BU KİTABI ÖNERİRİM

Bu vesile ile, 21. Dönem İzmir Milletvekilliği ve Kültür Bakanlığı yapan, başta sağlık olmak üzere kamu ve özel sektördeki görevlerinde saygıyla anılan sayın Prof. Dr. Suat Çağlayan’ın Zeytin Kız ile Zeytin Nine Söylenceler Dünyası’nda kitabını okumanızı öneririm.

Yakın Kitabevi etiketiyle çıkan ve editörlüğünü başarılı tiyatro sanatçısı ve yönetmeni Gürol Tonbul’un yaptığı kitap zeytin kokulu Urla’da geçiyor.

Zeytin ağaçlarının kesilerek yerine beton binaların yapılacağını öğrenen ve bu çevre katliamına dur demek için mücadele veren Ayça Öğretmen ve Zeytin Kız’ın öyküsü sizi ve çocuklarınızı saracak ve zeytin ağaçlarının binlerce yıllık mitolojisinde keyifle dolaşacaksınız. Sevgiyle ve ağız tadıyla kalın...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.