Aydın Haberleri

Aydın’da sıcaklık tavan yaptı! Termometrelerin ayarı bozuldu

Temmuz ayının gelmesiyle birlikte Ege Bölgesi'nde hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyretmeye başladı. Aydın'da hava sıcaklığı nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşarken, sıcaklık termometrelerin de ayarını bozdu. Aydın Kent Meydanı'nda bulunan termometre kavurucu güneşin altında eksi 44 dereceyi gösterdi.

Ege illerinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Aydın’da geçtiğimiz gün 52 dereceyi gösteren termometre şimdi de eksi 44 dereceyi gösterdi. Kentte hava sıcaklığı nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşarken, sıcaklık termometrelerin de ayarını bozdu. Kent Meydanı’nda bulunan termometre kavurucu güneşin altında eksi 44 dereceyi gösterdi.

OTOMOBİL İÇERİSİNDE 56 DERECEYE KADAR ÇIKTI

Aydın’da Basra alçak basıncı sebebiyle artan hava sıcaklıkları etkisini sürdürürken termometreler 52-53 dereceyi görmüştü. Sıcak havada serinlemek için ağaç gölgelerine sığınan Aydınlılar, sığınacak yer aradı. Sıcak hava, sadece vatandaşların günlük hayat planlarını değil termometrelerin ayarını da bozdu. Aydın’ın Efeler ilçesi Kent Meydanı’nda bulunan termometre dondurucu soğuk derecesi olan eksi 44 dereceyi gösterdi. Aydınlılar hafta sonunu evde geçirdi, sokaklar boş kaldı. Öte yandan otomobil içerisindeki termometreler de 56 dereceye kadar çıktı.

Temmuz ayının ilk günlerinden beri etkili olan hava sıcaklıklarında serinlemek için dondurma ve su tüketimini arttıran Aydınlı vatandaşlardan bazıları da parklarda çimlerin üzerinde uyumayı tercih etti. Bunaltan sıcaklarda açık havada vantilatör kullanarak müşterilerini serinletmeye çalışan çay ocağı işletmecisi Şakir Erol, “Aydın sıcakları bizi mahvetti. Sıcak havanın etkisini azaltsın müşterilerimiz serinlesin diye açık havaya bile pervane koyduk. Yine de pervanenin faydası yok. Termometremiz de kafayı yedi eksi 44’ü gösteriyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Aşırı derecede sıcak var. Nem oranı da çok yüksek” dedi.

HAVA SICAKLIĞI NEDENİYLE VATANDAŞLARIN MASKESİZ OLMASI DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye’de görüldüğü günden bu yana 5 binin üzerine kişinin hayatını kaybetmesine yol açan yeni tip korona virüse karşı maskesiz sokağa çıkma yasağının uygulandığı Aydın’da çok sayıda vatandaşın maskesiz dolaşması da dikkat çekti. Bazı vatandaşlar duruma tepki göstererek, yetkili kurumların bu konuda denetimlerini arttırmasını istedi.

Etiketler

İlgili Makaleler