Aydın HaberleriGündem

Aydın’da orman yangını! 6 mahalle tahliye edildi

Günlerdir mücadele edilen yangınlarla ilgili kötü haberler geliyor. Bir yangın haberi de Aydın’dan geldi. Muğla’nın Yatağan ilçesinde çıkan ve rüzgarın da etkisiyle yayınlan yangın Aydın’ın Çine ilçesinde sıçradı. Yangın nedeniyle 6 mahalle tedbir amacıyla tahliye edildi. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, durumla ilgili açıklama yaptı.

Dün saat 14.00 sıralarında Yatağan’ın kırsa Helvacılar Mahallesi Gökbel Dağı’nda yangın çıktı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılarak, Gökbel Dağı’nın arka kısmındaki Çine’nin Akçaova Mahallesi’ne sıçradı. İhbar üzerine bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait çok sayıda arazöz ile Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri sevk edildi. Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 5 helikopter havadan, çok sayıda arazöz ve itfaiye ekibi ise karadan müdahale etti. Ekiplerin söndürme çalışmalarına bölgedeki vatandaşlar da destek verdi.

Rüzgarın da etkili olduğu bölgede alevler evleri tehdit etmeye başladı. Yangın nedeniyle 6 mahallede bazı evler tahliye edildi. Bazı vatandaşlar ise hayvanlarını mahalle dışına çıkardı.

6 MAHALLE TAHLİYE EDİLDİ

Gece yangın bölgesine gelerek yetkililerden bilgi alan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “Yatağan bölgesinde başlayan orman yangını Çine ilçesi Akçaova Mahallesi’ne doğru hızla ilerledi. Havadan ve karadan yapılan müdahalelerle belirli bir noktada yangın durdurulmaya çalışıldı. Ancak henüz kontrol altına alınabilmiş değil. Biz tedbir amaçlı 6 mahallemizin belirli bölümlerini tahliye kararı aldık. Olası bir rüzgarın farklı yönden esmesi durumunda yangının yerleşim yerlerine intikali ve burada vatandaşlarımıza zarar vermesini önlemek amacıyla yaptık.

Bu yönde aldığımız kararı muhtarlarımızla birlikte değerlendirdik ve bu çalışmayı başlattık. Tespit olmamakla birlikte Yatağan bölgesi de dahil olmak üzere 500 hektarlık bir alanın zarar gördüğünü değerlendiriliyoruz. Tabiî ki asıl yangın sona erdikten sonra ne alanın zarar gördüğü ortaya çıkacaktır. Şu anda bütün birimlerimiz burada özveriyle çalışmalarını sürdürüyor. Temennimiz bir an önce yangını kontrol altına alabilmektir” dedi. Ekiplerin yangını söndürme çalışmaları sürüyor.