25 Nisan 2014 Cuma 18:50
Vali Erol Ayyıldız Mal Paylaşımları Konusunda İlk Defa Konuştu
Aydın’da günlerdir konuşulan Özel İdare’nin mal paylaşımlarıyla ilgili Vali Erol Ayyıldız, ilk defa konuştu. Komisyonun büyükşehir belediyesine bir şey vermediği ve Aydın’ın mallarının Aydın’dan kaçırılmaya çalışıldığı iddialarını sert bir dille cevap veren Vali Ayyıldız, “Aydın’a hizmet etmek isteyenlerin işlerini kolaylaştırmak için buradayız. Hizmet için her şey müsait. Yeni büyükşehir olduk laf zamanı değil, millet hizmet bekliyor” dedi.
Aydın Gazeteciler Cemiyeti’nin daveti üzerine Aydın’da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelen Vali Ayyıldız, günlerdir konuşulan Özel İdare’nin mal paylaşımlarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Hizmet üretmesi için Büyükşehir belediyesine her şey verdiklerini hatta araç ve gereçlerle birlikte 200 tonda mazot verdiklerini belirten Vali Erol Ayyıldız, kimsenin bugünden hizmet üretmemenin mazeretine arayış içine girmemesini istedi. Diğer illerde belediyelere ne verildiyse Aydın’da daha fazlasının verildiğini kaydeden Vali Ayyıldız, “Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet üretmesiyle ilintili olan ne varsa verdik. 200 ton mazot da dahil. Biz borçla devretmedik. Borçla devredenler var. Hizmete yönelik kamu arazilerini de verdik. Ama bakanlıkların bize devrettiği yerler ilgili bakanlığa ilintili olarak verildi. Yapacağın hizmetle ilgili zaten belediye imkanı var. Büyükşehire devrettiğiniz şeyi bakanlık geri alamaz ama büyükşehir bakanlıklardan alabilir. Arkadaşlar açık yüreklilikle söylüyeyim kamu malı herkesin malıdır. Belediyenin kendi arsaları bugüne kadar ne oldu bunun sorgulanması lazım. İnsanlar önce kendine bakacak. 2011 yılına kadar Yılmazköy Jeotermal sahası belediyenin fakat hiçbir şey yapılmamış. Çiftlik sahasının satılacağını söylemek iftiradır. Büyükşehir, ilçe belediyeleri dahil kim kuyu açmak istiyorsa gelsin yer hazır açsınlar” dedi.

‘HİÇ KİMSE BİR MALI SIRTLANIP BİR YERLERE GÖTÜRMÜYOR’
Hizmet etmek için ihtiyaç olan alanların bakanlık tarafından belediyelere tahsis edilebileceğini kaydeden Vali Erol Ayyıldız, “Arkadaşlar buradan hiç kimse bir malı sırtlanıp bir yerlere götürmüyor. Hizmet yapmak istiyorsanız maliye bakanlığına ait olan yerlerde tüm hizmetleri yaparsınız. ‘Devletin malı bakanlık noktasında olunca Aydın’ın malı olmuyor, büyükşehirin malı olunca Aydın’ın malı olur’ deniliyorsa orda ben art niyet ararım. Orda iyi niyet yoktur demektir. Önce bir kanunu öğrenin ne diyor. İmar kanuna açın kardeşim imar planına hazırlarsın otopark bahçe ne yapacaksan onu belirtirsin bakanlıkta sana o yeri devreder. Hizmete yönelik bakanlık sana verir. Ama özel tasarrufa konu olmaz. Bizimde zaten kararımız özel tasarrufa konu olmaması” şeklinde konuştu.

‘HİZMETTE SİYASET OLMAZ’
Hizmet etmesi için büyükşehire araç gereç park ne gerekiyorsa verdiklerini belirten Erol Ayyıldız, “Bundan sonraki söylenen şey mazeret üretmektir. Vatandaş hizmet bekliyor. Konuşmaktan ziyade hizmet etmek lazım. Ne kadar verirseniz verin yinede bir şeyler söylenecekti. Diğer illerin ortalamasına bakın biz Aydın olarak fazlasıyla vermişiz. Arkadaşlar hizmette siyaset olmaz. Hizmet etme konusunda mevzuat müsait. Maliye Bakanlığında da olsa bundan yararlanma hakkı kanunen müsait. Nazım imar planını hazırlarsın ona göre yapılır. Maliyeye ait yerleri biz onlara devrederiz. Ard niyet mi arıyorsun. Karayollarının yerini ben Adliye yeri olarak önermiştim. Fakat giderayak meclis bunun tersi yönünde karar aldı. Bumu hizmet anlayışı. Bunların polemik konusu olmaması lazım. Şuanda dönem laf zamanı değil, iş zamanıdır. Aksayan işler varsa onların işlerini kolaylaştırmak benim vazifem. Devlette olunca herkesin yararlanma hakkı var. Bu konularla ilgili birazcık bilgi sahibi olunsa hiçbir şey bu kadar gündeme gelmezdi” ifadelerini kullandı.
Aydın genelinde hizmetler konusun kendisinden daha fazla yardım edebilecek herhangi bir idareci tanımadığını ifade eden Ayyıldız, “Yeni büyükşehir olduk her yer hizmet bekliyor. Bir an önce teşkilatlar kurulup alana girip hizmetler üretmek lazım. Özel İdare’nin Jantsa’da da hisseleri var. Biz satalım okul yapalım dedik. Fakat blok satış kararı olduğu için satamadık. Jantsa’daki Özel İdare’nin yüzde 2’lik ortaklığının 10 Milyon TL’lik bir değeri var. Düşünsenizi ben Jantsa’nın hisselerini büyükşehire devrettim. Jantsa kimin büyükşehir belediye başkanın eşinin” .

‘VATANDAŞ HİZMET BEKLİYOR’
Vali Ayyıldız konuşmasını “Aydınla ilgili yapılacak bir işe engel olunuyor deniyorsa o kişi haramzadedir. Mal paylaşımıyla ilgili olarak açık yüreklilikle söylüyorum şunu da versek bunu da versek bunlar yine söylenecekti. Çiftlik sahası ile ilgili hiçbir şey alınmış değil. Çiftlik köyü için satılacak diyenler iftira atıyor. Kim ne yapmak istiyorsa kamu kurum ve kuruluşları kullansın diye bizde kalsın dedik. Her şey gider devletiniz kalır. Sıkıştığınızda devlet ile olan ilişkilerinizi kurcalar ederseniz kendinizde ayazda kalırsınız. Onun için devlete güveneceksiniz. Kardeşim yap projeni getir yapılır. Arkadaşlar projeyle gelirsin çiftlik sahasıyla ilgili protokolü yaparız. Hala niye konuşuyoruz. Biz Aydın’daki tüm kurum ve kuruluşların işlerini kolaylaştırmak için buradayız. Seçilmiş insanlara kendi işleyiş düzeni içerisinde müdahale etmek doğru değil. Bana sorulmuş bir şey değil. Böle olsun tarzında gelen bir şey de yok. Ben bazı şeyleri sizlerden öğreniyorum. Büyükşehir olmak kolay bir hadise değil. Hizmet zamanıdır. Biz bu konuda tüm belediye başkanlarımıza muhtarlarımıza yardımcı olmaya hazırız. Bizim elimizde ne kadar fırsat varsa onların hizmetinde. Burada Aydın’ın nasıl gelişebileceğini konuşmamız gerekirken konuştuğumuz şey bizi geri vites attıracak, badanaj yaptıracak hadiseler. Vatandaş tercihini yapmış hizmet bekliyor. Onlara göre bizim hata yaptığımız noktalarda mahkemeye verebilirler, diyalogla çözebiliriz yol ve yöntem bulunur. Arkadaşlar laf zamanı değil. Hizmet etmek için her şey müsait. Hizmet yapamazsak buda mazeretimiz olsun tarzında işler yapılmasın. Ben Aydınla ilgili kimin bir işi varsa ben ona yardımcı olmakla mükellefim. Biz hizmetin yanındayız. 4-5 sene böyle geçmez. Şu şunu demiş bu bunu demiş ben vali olarak bu tür bir polemiğin içine girmem. Kısır tartışmalara girmeden Aydın’ın perspektifini açalım” şeklinde tamamladı.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.