15 Eylül 2014 Pazartesi 14:04
Teknoloji Yatırımlarına Hibe Desteği
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işletmelere başlangıç sermayesi sağlayan Tekno-Girişim, pazar arayışlarını destekleyen Tekno-Pazar uygulamalarından sonra Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’nı (Tekno-Yatırım) hayata geçirdi.

Aydın Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Görgülü, Bakanlık olarak amaçlarının Uluslararası düzeyde rekabetçi bir ekonomik yapının tesis edilmesi, Yüksek teknoloji alanlarındaki firma sayısının artırılması ve Teknoloji tabanlı yüksek katma değerli şirketlerin kurulması olduğunu, bu destek ile ar-ge sonucu ortaya çıkan katma değerli ürünlerin yatırıma dönüşeceğini ve ticarileşeceğini açıkladı.

TÜRKİYE’DE İLK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR
Tekno-Yatırım Desteğinin Türkiye’de ilk olma özelliği taşıdığını kaydeden Görgülü, programdan; en fazla 5 yıl önce yurtiçi veya yurtdışında Ar-Ge ve yenilik projesini başarı ile tamamlanmış olanlar, yurt içinde veya yurtdışında özkaynaklar kullanılarak ortaya çıkan teknolojik ürüne “incelemeli patent belgesi” almış olanlar, en fazla 6 ay önce TGB’lerde yatırım izni veya teknolojik ürün özelliği taşıdığına dair olumlu rapor alan firmaların yararlanacağını belirtti. http://teknoyatirim.sanayi.gov.tr internet adresinde ilan edilen öncelikli orta, yüksek ve ileri teknoloji alanlarında yapılacak olan ve sabit yatırım tutarı 50 milyona kadar olan komple yeni yatırım veya ürün çeşitlendirmeye yönelik yatırımlara geri ödemesiz hibe destek verileceğini kaydeden Görgülü, geri ödemesiz hibe desteklerin sabit yatırım tutarı üzerinden verileceğini, sabit yatırım tutarını oluşturan kalemlerin ise “yatırım projesi için hazırlanacak fizibilite raporu gideri, ana ve yardımcı makine ve teçhizat bedelleri, araç-gereç taşıma ve sigorta bedelleri ile montaj giderlerinden” oluştuğunu söyledi.
Desteklenecek giderler hakkında bilgiler veren Görgülü, “Program kapsamında makine-teçhizat desteği 36 ay, kredi faizi desteği 36 ay ve işletme giderleri desteği 12 ay verilecek. Makine ve teçhizat desteği kapsamında küçük işletmelere 5 milyon TL’yi geçmemek kaydıyla yatırım proje tutarının en fazla yüzde 40’ı kadar, orta büyüklükteki işletmelere 4 milyon TL’yi geçmemek kaydıyla yatırım proje tutarının en fazla yüzde 30’u kadar, büyük işletmelere 2 milyon TL’yi geçmemek kaydıyla yatırım proje tutarının en fazla yüzde 10’u kadar destek verilecektir. Yatırım projesine konu satın alınacak makine ve teçhizatın, yerli malı belgesi ile tefrik edilmesi durumunda, bu oranlara 10 puan daha ilave edilecektir. Kredi faiz desteği kapsamında; Yatırım için aracı kurumlardan kullanılacak en az bir yıl vadeli yatırım kredileri, yatırım proje tutarının 10 milyon TL’ye kadar olan kısmı için ödenecek faizin, Bakanlık tarafından her yıl ilan edilen puanın tamamı, yatırım proje tutarının 10 milyon TL’nin üstündeki kısmı için ödenecek faizden, Bakanlık tarafından ilan edilen puanın yüzde 50’si kadar yararlanma imkanı bulunmaktadır. İşletme gideri desteği kapsamında; Yatırımını tamamlamış ve Bakanlığımız tarafından tamamlama belgesi verilen küçük işletmelere, belge tarihi esas alınarak ilk faaliyet yılını tamamlamadan başvuru yapmaları halinde ‘enerji, personel ve kira giderlerinin’ yüzde 75’ine 1 yıl süresince geri ödemesiz destek verilmektedir” dedi.

İşletmelere sağlanacak makine ve teçhizat destek tutarı, kredi faiz destek tutarı ile işletme gideri desteği tutarlarının toplamı veya yatırım proje tutarının tamamı için sağlanacak kredi faiz destek tutarı 10 milyon TL’yi geçemeyeceğini ifade eden Görgülü, programa başvurunun Bakanlığımız tarafından yapılacak ilana bağlı olarak yılda 1 veya 2 kez yapılacağını, şu an ilana çıkılmış olup başvuruların http://teknoyatirim.sanayi.gov.tr portalından alınmaya başlandığını ve 3 Ekim 2014 tarihinde sona ereceğini söyledi. Tekno-Yatırım Destek Programı hakkında, http://teknoyatirim.sanayi.gov.tr portalından ve il müdürlüklerinden detay bilgi ve dökümanlara ulaşılabileceğini, il müdürlüğü olarak ihtiyaç duydukları her an ve her konuda yatırımcılara yardıma hazır olduklarını kaydeden Görgülü, “Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Tekno-Yatırım Destek Programından Aydın’lı yatırımcılarımızın istifade etmelerini arzu ve talep ediyoruz” diye konuştu.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.