Söke T Tipi Cezaevi Yeni Yılda Hizmete Girecek

Söke T Tipi Cezaevi

Aydın 05.11.2014, 18:47 18.02.2015, 22:59
Söke T Tipi Cezaevi Yeni Yılda Hizmete Girecek

Söke’nin Yuvaca Mahallesi Boynak mevkiinde yapımının son aşamasına gelinen cezaevi yeni yılda hizmete girecek.
Adalet Bakanlığı’na tahsis edilen 75 dönüm arazi üzerinde yapılan 250 kişilik T tipi yeni cezaevi, yanında iş atölyeleri ve personel lojmanlarını da barındırıyor.
Yapımına geçtiğimiz yıl 16 Temmuz’da başlanan ve 31 Aralık 2014’te yüklenici firma tarafından teslim edileceği belirtilen T Tipi yeni cezaevi açık ve bağımsız kısımda 96, kapalı kısımda ise 156 kişiyi barındıracak. 2015 yılının ilk aylarında faaliyete geçmesi planlanan Söke T Tipi cezaevinin ilk etapta açık kısmının devreye sokulması ve mahkum alımına başlaması öngörülüyor.

14 milyon TL’lik bir proje olan Söke T tip Cezaevi yapımı çalışmalar çerçevesinde teknik atölye, jandarma binası, ziyaretçi yeri, açık cezaevi binası tamamlanırken; çevre ve yol düzenleme çalışmaları ile lojman, kapalı cezaevi ve nöbetçi kulesi inşaatındaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Kapalı cezaevinin bulunduğu noktada ön cephede 5 metre, arka ve yan cephelerde 10 metrelik duvarların çekildiği gözlenirken; yüksek güvenlik önlemleri ile korunacak olan cezaevinde herhangi bir firar olayının gerçekleşmesi ise adeta imkansız.
Söke T tipi cezaevinin tamamlandığında güvenlik için giriş ve çıkışların göz biometrisi ile yapılacağını belirten kurum yetkilileri, ayrıca mahkumlar için teknik atölyelerde zaman zaman çeşitli kurslar ve sosyal etkinlikler düzenleneceğini de belirtti.
Yapımının son aşamasına gelinen Cezaevi ile ilgili bilgi veren Söke Cumhuriyet Başsavcısı Yıldırım Özgür; “Söke’de mevcut ceza ve tutuk evi artık ihtiyacı karşılayamaz durumda. Sosyal donatıları, modern yapısı ile inşa edilen yeni cezaevi yılbaşında teslim edilecek. Yapılacak düzenlemeyle 2015 yılının ilk aylarında faaliyete geçmesini hedefliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
22°
parçalı az bulutlu