09 Ocak 2015 Cuma 10:20
Sağlıkta , Görev İmamlara Kaldı
Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, Türkiye’de 2003 yılından itibaren uygulanmakta olan Sağlıkta Dönüşüm programını eleştirdi.
Sağlıkta Dönüşüm programının neden olduğu aksaklıkların halen giderilmediğini savunan Dr. Metin Aydın, “Sağlık hizmetlerinde harcanan paralar artarken, hastaların cebinden çıkan para miktarları da giderek artmaktadır. Maalesef hastalar cebinden ödediği paralar dışında bu sisteme çok daha ağır bedeller ödemek durumunda kalmış, kalmaktadırlar. Hastalar bu sisteme canlarını vermek zorunda kalmaktadır. 2010-2013 Döneminde Türkiye’de ölüm oranları yüzde 21 artmıştır. 2008 yılında hastanelerde kaba ölüm hızı binde 12,8 iken 2013 yılında binde 16,7 ye yükselmiştir. Sağlıkta Dönüşüm sonrası 1. Basamakta getirilen Aile Hekimliği Uygulaması ile koruyucu sağlık hizmetleri dışlanmış sadece hasta memnuniyeti, rızası, isteğine göre tedavi edici sağlık hizmetleri öncelenmiştir. Aile Hekimliğinde hizmet veren sağlık çalışan sayısı azaltılırken, çalışanların ek yük ve görevleri, akıl almaz yönetmelik ve uygulamalar arttırılmış, sağlık çalışanları motivasyonlarını kaybetmiş, iş verimlilikleri ve mesleki tatminleri kaybolmuştur” dedi.

“OLUMSUZLUKLAR SONUÇLARA YANSIDI”
Yaşanan olumsuzlukların sağlık sonuçlarına da yansıdığına işaret eden Aydın, “Bebek ve anne ölümleri tekrar artış durumuna geçmiş,aşılama oranları azalmaya ve kökü kazındı denilen hastalıklar tekrar görülmeye başlamıştır. Bu sağlık sisteminde basit hastalığı olan hastaların kıymeti hem hekimler hem de sağlık kuruluşları nazarında artmıştır. Çünkü ciddi herhangi bir sağlık problemi olmayan bu hastalar bu sisteme en fazla kar getiren müşteriler haline gelmiştir. Oysa ciddi hastalığı olan, yakın takip ve bakım gerektiren hastalara bu sağlık sistemi kör haline gelmiştir. Bu problemli hastalar bu sağlık sistemine para yani kar getiren hastalar olmadığı için ortada kalmaktadır.2012 yılında A+B+C grubu denilen büyük, özel, özellikli ameliyat oranları yüzde 33,5 iken 2013 yılında yüzde 24,3 e gerilemiştir. Oysa günübirlik yani basit fakat bir o kadar fazla para getiren hasta operasyonları aynı dönem içinde yüzde 6’dan yüzde 46’ya yükselmiştir. Sağlıkta Dönüşüm bugün itibaren sağlık kuruluşlarına kar ama hastalar için ölüm getiren sistem haline gelmiştir” diye konuştu.

“TEDAVİ KONUSUNDA YANLIŞ YOL İZLENİYOR”
7 Ocak 2015 tarihinde Türkiye kamuoyuna Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında "hastanelerde yatan hastalara ve hasta yakınlarına manevi destek sunulmasına" ilişkin protokol imzalandığının ilan edildiğini anımsatan Aydın, şöyle konuştu: “Bu anlaşma ile görülmektedir ki; Sağlık Bakanlığı Türkiye sağlık ortamının olumsuz verilerini, özellikle ölüm oranlarının arttığını, hastaların dertlerine çare olamadıkları gerçeğini görmüş, kabul etmiştir. Fakat Sağlık Bakanlığı sağlık hizmetlerinin sosyalleştirilmesi konusunda nasıl yanlış tanı uyguladı ise çözüm yani tedavi programı konusunda da yanlış yol izlemektedir. Biz tabi çok merak ediyoruz sayın din görevlileri verilemeyen sağlık hizmetlerini, sistemin önünde sadece para olarak görülen, canlarını bu uğurda kaybeden hasta ve hasta sahiplerine nasıl bir izahat getirecekler. Ölümlerin bu işin doğasında yani bu vahşi sömürü düzeninde normal olduğunu mu, yoksa hastaların hizmet alamasa da çok güzel öldüklerini mi söyleyecekler. Sağlıkta Dönüşümün vebali ve günahı sayın din görevlerinin üstesinden gelebileceğinden çok daha fazla ve kirlidir. Sağlıkta Dönüşümün önüne daha önceleri sağlık çalışanları atıldı sistemin hedefi haline getirirdi. Şimdi geldiğimiz nokta itibari ile ölen, kokuşan bu Sağlıkta Dönüşüm cenazesini sayın din görevlerinin kaldırması istenmektedir. Aydın Tabip Odası olarak diyoruz ki; bu sistemin tek çözümü parayı değil hastayı, tedavi edici değil koruyucu sağlık hizmetlerini önceleyen, sağlık çalışanları kirli işlere alet etmeyen ücretlendirme sistemi, herkese eşit nitelikli ve sürekli ücretsiz sağlık hizmeti sunumudur”
Son Güncelleme: 18.02.2015 22:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.