24 Mart 2014 Pazartesi 12:00
Onbinlerce Sağlık Çalışanına Üst Öğrenim Müjdesi
Sağlık-Sen Şube Başkanı Baki Karaer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; bu kazanımla birlikte on binlerce sağlık çalışanının uğradığı mağduriyeti sona erdirdiklerini söyledi. Mevcut uygulamanın, sağlık çalışanlarını mağdur ettiğini ifade eden Karaer, “Bir sağlık çalışanımız, sağlık hizmetlerine ait bir bölümü bitirdikleri halde bu öğrenimin verdiği mali kazanımları elde edemiyorlardı. Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili YÖK’e görüş soruyor, YÖK de kadro ve unvana göre cevap veriyordu. Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı nezdinde yaptığımız görüşmelerde bu sorunu ortadan kaldırdık. Sağlık-Sen’in girişimleri ile Sağlık Bakanlığı tarafından Maliye Bakanlığı’na görüş soruldu ve gelen cevabi yazıda sağlık hizmetleriyle ilgili üst öğrenimin bitirilmesinin ibrası halinde bu kazanımların verilmesi gerektiği ifade edildi” şeklinde konuştu.

Karaer, Maliye Bakanlığı’nın görüş yazısında Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda görev yapan personelin bitirmiş oldukları üst öğrenimlerin farklı bir programda olmakla birlikte anılan sınıfa dahil kadrolara atanılabilecek mesleki sağlığa ilişkin herhangi bir üst öğrenim olması halinde bitirilen üst öğrenim için öngörülen zam ve tazminatın ödenebileceğinin mütaala edildiğini dile getirdi. Karaer; mezun oldukları bölümün dışında, sağlık hizmetlerinden başka bir alanda eğitim yapanların uğradığı mağduriyetin giderilmesinin, çözüm odaklı sendikacılığın bir sonucu olduğunu sözlerine ekledi.

Maliye Bakanlığı’nın cevabi yazısında uygulama birliğinin sağlanması amacıyla Bakanlar Kurulu tarafından 11 Mayıs 2006 tarihli ve 26165 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 160 Seri No’lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinin, 3. Sırasında, “Kadroları teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarında bulunan personelden bulundukları hizmet sınıflarına atanabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirerek, diploma veya çıkış belgelerini kurumlarına ibraz edenlere, intibak işlemlerinin yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın belgelerin kuruma ibrazını takip eden ay başından geçerli olmak üzere ita amirlerinden alınacak ödeme onayı ile, cetvellerde ayrıca belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere bitirilen aynı sınıfla ilgili mesleki üst öğrenimin karşılığı olan zam ve tazminatların ödeneceği, bunlar için ayrıca yıl içinde kontrol işleminin yapılmayacağı” şeklinde hükme yer verildiği hatırlatıldı.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.