23 Mart 2014 Pazar 13:05
Nazilli’De 295 Tablet Öğretmen Ve Öğrencilere Dağıtıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından desteklenen ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen eğitimde Fatih Projesi kapsamında Nazilli’de 295 tablet öğretmen ve öğrencilere düzenlenen törenle dağıtıldı.
Nazilli Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen tablet dağıtma törenine Aydın Valisi Erol Ayyıldız’ın yanı sıra AK Parti Aydın Milletvekili Semiha Öyüş ve A.Gültekin Kılınç, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Faruk Ercan, İlçe Müftüsü Necati Topaloğlu, İlçe Gençlik Spor Hizmetleri Müdürü Güven Eker, AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Tacettin Pirinç, AK Parti Nazilli Belediye Başkan Adayı Mustafa Acar ile okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende İmam Hatip Ortaokulu 'Beyaz Kelebekler' korosunun sunduğu dinleti, katılımcılardan büyük ilgi gördü. Türkiye'nin tüm dünyada ne kadar büyük bir ses getirdiğinin en önemli göstergesi olarak ifade edilen 'Fatih Projesi' hakkında duygularını Nazilli Fen Lisesi ilçe öğrenci temsilcisi Mehmet Burak Apaydın paylaşırken, Aydın'daki tüm öğrencilerin Fatih Projesi ile ilgili duygu ve düşüncelerini ise Aydın Öğrenci Başkan Temsilcisi Buharkent Çok Programlı Lisesi öğrencisi Ahmet Can paylaştı.
‘ÇÜNKÜ BİLGİ GÜÇ DEMEKTİR’
‘Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi iyileştirme Hareketi’ diye adlandırılan Fatih Projesi kapsamında ‘Tablet Bilgisayar Dağıtım Töreni’ düzenlediklerini ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Faruk Ercan; “Günümüz Dünyasında; bilgiye ulaşabilen ulaştığı bilgiyi, toplumun yararına kullanan, buna yenilerini ekleyen bireyler, güçlü ve nitelikli kişiler olarak, kabul edilmektedir. Çünkü bilgi güç demektir. Gücü elinde bulunduran milletler de dünyanın geleceğini şekillendirmektedir. Bu nedenle de her ferdin bilgiye ulaşması ve her türlü bilgi aracını kullanabilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bizde de ülkemizi Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma hedefi dikkate alınmış ve durumumuzu daha da geliştirme adına e-dönüşüm Türkiye kapsamında üretilen ve ülkemiz insanın, bilgi toplumu olması sürecindeki eylemleri tamamlayan, Bilgi Toplumu Strateji Belgesi Kalkınma Planları Milli Eğitim bakanlığı Stratejik Planını ve Bilişim Teknoloji Politika Raporunda yer alan hedefler doğrultusunda tüm dersliklere Bilişim Teknoloji araçları sağlanarak Bilişim Teknolojisi destekli öğretimin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır” dedi.
‘SON 2 YILDA EĞİTİME 40 MİLYON 322 BİN 717 TL HARCANDI’
2011 yılından itibaren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından desteklenen Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen Fatih Projesi ile Anadolu Liselerinden başlamak üzere Eğitim-Öğretim içeriklerinin elektronik ortamda sunulması ve bunların etkin olarak kullanılması sağlanacaktır diyen Ercan; “Hepimizin bildiği gibi Bakanlığımızca bundan önce de Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla Temel Eğitiminden Liseye bütün öğrencilerimizin kitapları ücretsiz dağıtılarak öğrenci ve velilerimiz büyük bir maddi sıkıntı ve yükten kurtarılmıştır. Eğitim ve öğretimde ilk beşteki yerini hep koruyan Evliya Çelebi’nin ifadesiyle “Gökyüzünün Altında Yer Yüzünün Cenneti” olarak adlandırılan bölgemizde eğitim seviyesi oldukça yüksektir. Bu projeyle başarımızın daha da artacağına inanıyorum. Bu yıl için Nazilimizde, 21 okulumuz proje çerçevesinde planlanmaya alınmış 8 okulumuzda da çalışmalar tamamlanmış 208 etkileşimli tahta, kullanıma hazır hale getirilmiştir. Bugüne kadar ilçemizde 850 tablet bilgisayar dağıtılmıştır. İlçemizin, son iki yılda Yapım için 34 Milyon 705 Bin 14 TL, 39 onarım için 2 milyon 617 bin 703 TL, Donatım için 3 milyon TL ve Toplam 40 milyon 322 bin 717 TL harcandığını görüyoruz. Bu rakam bazı ilerimizin 2 yıllık eğitim yatırımına tekabül etmektedir. 2013 yılı için 6 yatırım planlanmış olup bunlardan en önemlisi 32 derslikli arsası tarafınızdan temin edilen 14 milyon 250 bin TL ayrılan İmam Hatip Lisesi kompleksidir” ifadelerini kullandı.

‘HUZURLU VE MUTLUYUZ’
Artık yeni ders yılı başlandığında herkesin mutlu olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan AK Parti Aydın Milletvekili Semiha Öyüş; “Eskiden ders yılı başladığı zaman henüz kitaplar tamam olmazdı ve arar dururduk. Kitapçıların önünde kuyruk olurduk bize ders kitabı bulunsun diye. Başbakanımız değerli insan Recep Tayip Erdoğan bu gerçekleri görerek eğitimde, bilimde, materyalin, malzemenin ne kadar olduğunu bilerek çocuklarımızın daha okula başladıkları gün kitaplarını sıralarında hazır ederek eğitim camiasında önemli bir adımı attı. İşte bu gelişmeler hızla devam etti. Bugün akıllı tahtalarla güzel fiziki ortamlarda iyi dersliklerde bilgisayar tabletlerle çocuklarımızı geleceğin Türkiye’sine hazırlamak için bir adım atmış bulunuyoruz. Türkiye de bugüne kadar gelişmelerde sağlanan hizmetler elbette bilimin ışığında gerçekleşti. Bilgisayar tabletlerimizi çocuklarımıza ulaştırabildik ama Gökyüzüne de 4.cü uydumuzu gönderdik. Kendi helikopterimizi yapabiliyorsak, uçağımızı yapabiliyorsak, denizaltımızı yapabiliyorsak, topumuzu, tankımızı yapabiliyorsak, inşaatlarımızı, hastanelerimizi yapabiliyorsak hepsi eğitimli insanların başarısıdır. Bu bakımdan çocuklarımızı geleceğin dünyasına Türkiye’yi en güzel, en iyi yerlere getirebilecekleri eğitimi almaya hazırlayarak başlamak istiyoruz bu işe. Bu bakımdan gelecek sizlerin değerli çocuklar. Biz sizlere bu zemini hazırlayabilmiş olmanın huzuru ve mutluluğu içerisindeyiz bugün” dedi.
‘HEDEF 1 MİLYON 200 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞMAK’
Öğrencilerin teknolojik anlamda bilgiye ulaşımlarını kolaylaştıracak faaliyetlerden olan Fatih Projesi kapsamında yılsonuna kadar 1 milyon 200 bin öğrenciyi tablet bilgisayarla buluşturmamız kapsamında Nazilli İmam Hatip Okulundaki programın Nazilli için çok anlamlı olduğunu söyleyen AK Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç da; “Eğitimde tablet uygulaması yüz yılın projesidir. Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla başlatılan ve hayal gibi görülen bir projenin pilot uygulamalarına daha sonra bu yıl yaklaşık 14 Şubatta yaklaşık 60 bin tablet bilgisayar dağıtımıyla başlayan proje çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve yılsonuna kadar 1 milyon 200 bin öğrencinin tamamının tablet bilgisayarlardan istifade etmesi hedefleniyor. Eğitimde fatih projesinin temeli bugüne kadar bilgiyi tüketen bir nesil yetiştirmekten ziyade, bilgiyi üreten, bilgiyi kendi şartlarına göre, ülkemizin şartlarına göre üreten bir nesil yetiştirmek. Bu anlamda Milli Eğitim Bakanlığımız sadece tablet dağıtmakla yetinmiyor, fiziki mekanların iyileştirilmesi, okullarımızın derslik sayılarının arttırılması, okul içi alanların öğrencilerimizin sosyal yaşantılarına daha iyi zemin hazırlayacak şekilde düzenlemesiyle çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bunun Aydın’da ki Nazilli’de ki çok önemli ayakları var. Birincisi Aydın merkezde yapılacak olan kampus. İkincisi de Nazilli’de sayın valimizin girişimleriyle gerçekleşecek olan İmam Hatip Kampusudur. İnşallah önümüzdeki Nisan ayı içerisinde veya Mayıs ayının ilk haftalarına kadar ihalenin tamamlanmasıyla Nazilli’de İmam Hatip Orta Okulu, İmam Hatip Lisesi yatakhaneleriyle, spor kompleksleriyle, halı sahalarıyla, uygulama camisiyle kız erkek ayrı eğitim görebilecek şekilde İmam Hatip Kampüsünün temelini inşallah hep birlikte atmak bize nasip olur diye ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.
VALİ AYYILDIZ, KENDİSİNİ ANLATARAK ÖĞRENCİLERİN ÇALIŞMASINI İSTEDİ
Kendisinin de İmam Hatipli olduğunu ifade eden Aydın Valisi Erol Ayyıldız ise kendisinin okula nasıl başladığını anlatarak öğrencilere hayat dersi verdi. Hatıralarından ve öğrencilerin neden başarı içim hiçbir şeyden vazgeçmemesi gerektiğini anlatan Vali Erol Ayyıldız, “Akif’in dediği Asımın gençliği olarak bu anlamda ihtiyaç hissedilen gençliksiniz. Dünkü gibi yoksunluklarla değil şuanda siz varlıklar içerisindesiniz, bunun kadr-ü kıymetini bilin” dedi. Bunu bilerek iyi yetişin diyen Vali Ayyıldız; “Toplumun kılcal damarlarına yayılın, gördüğünüz bir kötülük varsa kınamayın. O kötülüğü giderecek olan sizlersiniz. Dolayısıyla yapılacak olan her şey sizin, siz de bu toplumun geleceğisiniz. Bizler sizler için dua edeceğimiz ama sizin çaba ve gayretiniz olması gereken alan sizlere ait. Biz bizlere düşeni yapıyoruz. Ama biz sizlerden o sizin gayret içerisinde bulunduğunuz alanda çok iyi çalışmanızı canı gönülden istiyoruz. Çünkü maddi ne varsa imkanınız olur yaparsınız. Ama bir öğrenci yetiştirmek o öğrencinin Nazilli’den yetişerek hem Nazilli’miz için hem Aydın’ımız için hem de Türkiye için ciddi anlamda kendini var etmesi ortaya koyması bizim için en büyük değerdir. Diğerleri teferruat sayılır. Onun için ben bu çaba ve gayreti sizden bekliyorum” dedi.
Düzenlenen tören Vali Ayyıldız, Milletvekilleri Öyüş ve Kılınç, Kaymakam Okur, Milli Eğitim Müdürü Töre ve Ercan tarafından öğretmenlere ve öğrencilere tablet bilgisayarların takdim edilmesi ile sona erdi.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.