18 Haziran 2014 Çarşamba 20:07
Esat Altungün’den Kasım Yaman Parkı Ve Tekstil Pazarı Açıklaması

Kuşadası’nın geçen dönem Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Kasım Yaman Parkı ile tekstil pazarında yaşanan gelişmeler üzerine yazılı bir açıklama yaptı.
Belediyenin borçlarıyla ilgili başlatılan karalama kampanyasının Kasım Yaman Parkı ve tekstil pazarında sürdürülmeye çalıştığını kaydeden Altungün, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından geçen dönemki CHP’li belediye ile hesaplaşmayı kendilerine hedef seçen bazı kişilerin, belediyenin borçlarıyla ilgili başlattıkları karalama kampanyasını Kasım Yaman Parkı ve Çarşamba tekstil pazarının yeniden düzenlenmesi konularında da anlamsız bir hırsla ve kasıtla sürdürmelerini ibretle izliyorum. Bu konularla ilgili gerçekdışı iddialar nedeniyle siz değerli hemşerilerimi ve kamuoyunu bir kez daha bilgilendirme gereği duydum. Bu açıklamam da belediyenin geçmiş dönem borçlarıyla ilgili açıklamam gibi, maalesef zorunlu bir açıklamadır“ dedi.
Kasım Yaman Parkı ile ilgili ortaya konan iddiaların tümüyle gerçek dışı olduğuna değinen eski Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, “Kasım Yaman Parkı ile ilgili olarak Belediye meclisimiz tarafından 06.01. 2010 tarihinde katılan meclis üyelerinin oy birliğiyle alınan karar, İnönü bulvarının tek yöne indirilmesi, eski hastane tarafından İnönü Bulvarı’na paralel bir yol açılması ve Avcılar Kulübü’nün de bulunduğu eski Doğan Sineması yanındaki Kemal Arıkan Caddesi’nin trafiğe kapatılarak, parka dahil edilmesini içermektedir. İnönü Bulvarı’na paralel açılacak yol için Sağlık Bakanlığı uhdesinden alınacak 860 metrekare alan için eski Devlet Hastanesi yanında aynı metrakerede yani 860 metrekare alının Sağlık Bakanlığı sınırlarına dahil edilmiştir. Oy birliği ile kabul edilen meclis kararı bundan ibaret olup, tamamen Kasım Yaman Parkı’nın yeniden ve Kuşadası’na yakışan şekilde düzenlenme çalışması ile İnönü Bulvarı’nın tek yöne indirilmesi çalışmasının bir parçasıdır. Hiçbir şekliyle yoğunluk ve kat artışı içermemektedir. Aksi iddialar maalesef üzülerek ifade ediyorum ki, yanlıştır, kasıtlıdır ve yalandır. Bu meclis kararında iddia edildiği gibi eski Devlet Hastanesi binasıyla ilgili farklı bir imar plan tadilatı yapılmamış ve hiçbir yoğunluk artışı verilmemiştir. Eski devlet hastanesinin zaten yıllar önceden gelen mevcut bir imarı vardır ve yeni bir imara da ihtiyaç duyulmamaktadır. Yapılan sadece, 2009 yerel seçimlerinde dile getirdiğimiz Altın Üçgen ekseninde Kuşadası’nda özellikle yaz aylarında tamamen kilitlenen şehir içi trafiğe soluk aldırmaktan ibarettir. Eski Devlet Hastanesi binasının yerinde yapılan kaydırma ile İnönü Bulvarı’nın tek yöne düşürülmesi ile alternatif bir gidiş yolu oluşturulmak istenmiştir. Aynı proje kapsamında da Avcılar Kulübü tarafındaki Kemal Arıkan Caddesi de trafiğe kapatılarak, parka dahil edilmiştir. Denizcilik Parkı projesi ile Kuşadası’nın en nadide parklarından Kasım Yaman’ın kapladığı alan en az iki katına çıkmış olacaktı. Ancak, belediye meclisinde aldığımız bu karar Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilmemiş ve doğal olarak belediye meclis kararımızı da uygulama imkanımız olmamıştır. Belediyemizi yol için yer vermeyi kabul etmeyen Sağlık Bakanlığı’nın olumsuz kararından sonra trafik mühendislerine yaptırdığımız çalışmanın ardından oluşturduğumuz Trafik Master Planı doğrultusunda şehir içi trafik sorunu Kemal Arıkan Caddesi’nin kullanılmasıyla çözümlenme yoluna gidilmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın olumsuz kararının ardından, Kasım Yaman Denizcilik Parkı projesine son hali verilmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın eski devlet hastanesi ilgili imar durumu da zaten hiçbir değişiklik yapılmadığı için eski haliyle devam etmektedir. Bunun için tarafımızdan hiçbir imar plan tadilatı yapılmadığı ve yoğunluk verilmediği gibi, zaten eskiden beri yıllardır var olduğu için belediyemizden de herhangi bir imar plan talepleri olmamıştır “ diye konuştu.
- KASIM YAMAN PARKI DENİZCİLİK PARKI’NA DÖNÜŞECEKTİ

Halen Kuşadası Belediyesi Edüt Proje Müdürlüğü’nde mevcut olan Kasım Yaman Denizcilik Parkı ile oluştururulan projenin temel hedeflerini de anlatan Altungün, “ bu projenin hedefi, Bölgenin denizcilik kültürünü geliştirmek ve bilinci artırmak, Turistler için bir nirengi noktası oluşturmak, bölgede ikamet eden küçük çocuklu annelere yeni bir dinlenme alanı hayata geçirmek ve bulvar silüetine olumlu katkı sağlamaktı. Park bünyesinde mevcut antik taş ve mermer parçalar, dökme toplar bakımdan geçirilerek sergilemeye açılacak; İyonya, Ceneviz, Venedik, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti denizcilerinin heykelleri ile antik zamanlara ait İyonya kadırgasının bir reprodüksiyonu bulunacaktı. Kasım Yaman Parkı hemşerilerimize hizmet verdiği gibi sahip olacağı yeni düzenleme ile kruvaziyer turizmi ile gelen turistlerede hitap etmeyi amaçlamaktaydı. Bu sayede hem kentlilerin hem de turistlerin kent çarşı ve sokaklarında dolaşmaları ve Kuşadası'nın Denizcilik Tarihi'ni yakından tanımaları hedeflenmekteydi “ dedi.
- TEKSTİL PAZARINDA SADECE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YER VERİLDİ
Açıklamasında tekstil pazarında yaşanan gelişmelere de değinen eski Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Kasım Yaman Parkı’ndaki gelişmeler dışında olumsuz algı yaratma çabasına girilen bir diğer konunun da tekstil pazarı olduğuna kaydederk, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Öncelikle bilinmedir ki, Kuşadası tarihinde sürekli sorunlar yaşanan ve her dönem ülke çapında skandalların olduğu Pazar yerleri ilk kez bizim 5 yıllık görev süremizde şikayetlerin en aza indirildiği seviyeye çekilmiştir. 5 yıllık görev süremiz boyunca Pazaryerlerinde Kuşadası esnafı, pazarcı esnafı ve ihtiyaç sahibi Kuşadalıların çıkarları doğrultusunda yaptığımız düzenlemelerle sorunsuz bir süreci tamamlamış olduk. Bir yandan mevcut Pazaryerlerinde sorunların en aza indirilmesine çalışırken, bir yandan da Ege Mahallesi, İkiçeşmelik, Kadınlar Denizi Mahallerinde semt pazarları açarak, kapalı Pazaryerinin altyapısını oluşturmaya çalıştık. Aynı anda, yıllardır sorun olan Nazilli Sitesi’ndeki Pazaryeri alanında da modern ve çağdaş ölçülerde bir Pazaryeri inşa ederek, hizmete açtık. Göreve geldiğimiz andan itibaren hedefimiz Kuşadası’nı modern kapalı bir Pazaryerine kavuşturmaktı. Arsa konusunda yaşanan sıkıntıların çözümünün ardından, itfaiye ve kademenin taşınmasıyla birlikte kapalı Pazaryerini projesini hazırlayarak, ihaleye çıkardık. Tüm işlemleri tamamlanmış olarak yeni yönetime devredilen kapalı Pazaryerinin çok kısa süre içerisinde Kuşadalıların hizmetine gireceğinin haberini almaktan büyük memnunluk duyduğumu ifade etmek isterim. Ancak, tüm gerçekler bu şekildeyken 3 hafta kapalı kalan tekstil pazarının 4. haftada da açılamaması üzerine yapılan açıklamalarda tekstil pazarında 344 kayıtlı pazarcı esnafı bulunduğu halde, bunun 1186 kişi olarak gösterilmesi gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Basit bir hesapla, pazardaki esnafın kullandığı önündeki tezgahın metrekaresinin, pazarcı sayısını gösterdiği iddia edilen gerçek dışı 1186 rakamı ile çarpıldığında değil mevcut Pazar yeri, Kuşadası şehir merkezine bile bu kadar pazarcının ve tezgahın sığmayacağı ortadadır. Çarşamba günleri açılan tekstil pazarında 344 kayıtlı pazarcı esnafının dışında iddia edildiği gibi kayıt dışı 842 fazla tezgah bulunmamaktadır. Sadece, sosyal belediyeciliğin gereği olarak yoksul ve yoksun olanlara, engellilere yasalar içerisinde verilmiş tezgahlar vardır. Bunlar da sosyal belediyeciliğin gerekli ve zorunlu uygulamalarıdır ve listesi de zabıta müdürlüğünde mevcuttur. Bu uygulamada amaç birilerine rant sağlamak değil, yoksul ve ihtiyaç sahibi hemşerilerimize sahip çıkmaktır. Bu da meclis üyelerimizin oybirliğiyle alınan meclis kararları doğrultusunda sosyal belediyeciliğin bir gereğidir. Tıpkı, belediyemiz tarafından yapılan gıda ve yakacak yardımları ile aşevi örneklerinde olduğu gibi “
- POLEMİK VE KARALAMA YERİNE HİZMET BEKLİYORUZ
Eski Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, polemik ve karalama yerine Kuşadası halkının hizmet beklediğini kaydederek, “ Tüm gerçekler bu şekilde iken gündem değiştirmek amacıyla başkanlık yaptığım 5 yıllık süreyle ilgili haksız şekilde olumsuz algı yaratma çabaları karşısında sizleri sağlıklı şekilde bilgilendirmenin en doğru yol olduğuna inanıyorum. Olmayan enkazın edebiyatı, olmayan tezgahın sayısı, yapılmayan ama yapılmış gibi gösterilmeye çalışılan imar plan tadilatları, gerçek dışı iftira ve haksız suçlamalar yerine hizmet ve yatırım üretilmesi ve bu yönde çaba harcanması her Kuşadalının olduğu gibi benimde en büyük beklentimdir “ dedi.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.