14 Nisan 2014 Pazartesi 19:01
Efeler Belediye Meclisi İlk Toplantısı Gergin Geçti

30 Mart yerle seçimleri ile birlikte büyükşehir olan Aydın’da yeni oluşan Efeler Belediye Meclisi ilk toplantısını dün akşam yaptı. Gergin geçen meclis toplantısı tamamlanmadan işleyişin usule aykırı olduğunu iddia eden MHP ve AK partili Meclis üyeleri toplantıyı terk ederken, iyi dileklerle başlayan ilk oturum gergin tamamlanmış oldu. Muhalefetin oturumu terk etmesinin ardından oturum CHP’li üyelerle devam etti.
Efeler Belediye Meclisi’nin ilk toplantısı Başkan Mesut Özakcan’ın başkanlığında devam etti. Efeler Belediyesi’nin kendi yeri olmadığı için Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gerçekleştirilen ilk oturuma meclis üyeleri eksiksiz katıldı. 15 gündem maddesini görüşmek üzere toplanan meclis üyelerinin iyi dilek ve temennilerle başladığı oturum tamamlanmadan muhalefet partilere üye meclis üyeleri işleyişin usule uygun olmadığını gerekçe göstererek oturumu yarıda terk etti.
Meclis gündeminin 5. Maddesinde Efeler Belediye'nin 2014 yılı bütçe görüşmeleri yapıldığı sırada MHP ve AK Partili üyeler ilk toplantıda bütçe görüşmelerinin yapılmasının imkansız olduğunu ve meclisin 2014 bütçesinin incelemek üzere ertelenmesi gerektiğini ifade ettiler. Hizmetlerin devam etmesi için bütçenin görüşülmesi gerektiğini belirten Belediye Başkanı Mesut Özakcan “Aydın Büyükşehir Belediyesi meclisi yarın toplanacak. Bizim bütçemizi onaylamak ya da red etmek durumundalar. Eğer biz bugün bu bütçeyi geçirmezsek Büyükşehir Meclisi ancak 1 ay sonra yaptığı toplantıda bu konuyu gündeme getirecek. Bunun böyle olması da Efeler İlçesi Halkı'nın 1 ay boyunca hizmet alamaması demek. Bizler biran önce halkımıza hizmet etmek istiyoruz, bunun için buradayız. Eğer meclisi ertelersek vatandaşımızın cenazesini bile kaldıramayız. Halka hizmet götürülebilmesi için bu bütçenin bugün geçmesi gerek. Sizlerin bu konuda sağduyu göstererek, bütçeyi onaylayacağınızı düşünüyorum" dedi. Muhalefetin incelemedikleri bütçeyi onaylayamayacaklarını belirtmesi üzere, bütçenin incelenmesi için oturuma 1 saat ara verildi. Bir yıllık bütçenin bir saatte incelenmesinin mümkün olmadığını belirten AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri salonu terk ettiler.
Efeler Belediye Meclisinin 37 üyesinin eksiksiz katılımı ile başlayan oturum AK Parti ve MHP’li üyelerin Meclisi terk etmesi ile CHP’li 18 üye ile tamamlandı.
Toplantıya 37 meclis üyesinin tamamı katılırken, saat 17.00’da başlayan toplantı, gece 23.00’da bitti ve Efeler Belediye Meclisi ilk toplantısı CHP'li 18 üye ile tamamlandı.
Efeler Belediyesi’nin ilk oturumunda yapılan seçimlerde; Katip Üyeliğe Afşin Burak Öztürk ile Salih Kozalı, yedek üyeliğe Erdal Sakallı ve Yaşar Çetin getirilirken, Meclis 1. Başkanvekilliği'ne Halis Günday, 2. Başkanvekilliği'ne Hulisi Şahinci getirildi. Encümen üyeliklerine ise Tahsin Sertaş, Ramazan Balcı ve İsmail Türkbay seçildi.

Gündemin 5. Maddesinde Efeler Belediyesi’nin bütçesi görüşüleceği sırada söz alan MHP’li Nedim Ünal ve Savaş Akçöltekin ile AK Parti’li Rıza Posacı, ilk toplantıda belediyenin bütçe görüşmelerinin yapılmasını eleştirerek “İncelemeden bütçenin görüşülmesi olanaksız. Bir yıllık bütçenin 1 saatte incelenmesi de mümkün değil. Ya bunu daha önceden bize gönderecektiniz ya da gündemin bu maddesinin ertelenmesi gerekir” diye görüş belirtiler.
Belediye Başkanı Mesut Özakcan vatandaşa hizmet götürülmesi için bütçenin görüşülmesi gerektiğini belirtince, muhalefet üyeleri oturumu terk etti. Toplantıyı terk eden meclis üyelerini “Size iyi istirahatlar diliyorum” diye uğurlayan Başkan Özakcan, CHP’li Meclis üyeleri ile oturuma devam etti.
Yaşanan gerginliğin ardından AK parti grubu, Belediye Binasındaki grup odasında basın açıklaması yapmak istedi. Kendisinin 2 dönem beleidye başkanlığı 2 dönem de meclis üyeliği yaptığını hatırlatan AK Partili Meclis Üyesi Rıza Posacı, yapılanların usule uygun olmadığını belirtti. Açıklamanın yapıldığı esnada belediye görevlileri, belediye binasında açıklamanın yapılamayacağını belirterek basın mensuplarının grup odasından çıkmasını istedi.
Devam eden oturumda Aydın Efeler Belediye’sinin 103 milyon 330 bin liralık bütçesi onaylanırken komisyon üyelikleri de belirlendi.
KOMİSYON ÜYELİKLERİ BELİRLENDİ
Yapılan komisyon seçimlerinde İmar Komisyonu'na CHP’den Fikri Aydın, Evrim Karakoz, Regaip Sarı, AK Parti’den Mahmur Yüce, MHP’den Yaşar Çetin. Çevre Sağlık Komisyonu'na CHP’den Tuncay Olgun, Hasan Sarı, Mehmet Vergili, AK Parti’den Nurdan Kırışman, MHP’den Nedim Ünal. İnceleme Komisyonu'na CHP’den Ufuk Güneş, AK Parti’den Ahmet Ünveren, MHP’den Ethem Yeşilyurt. Plan ve Bütçe Komisyonu'na CHP’den Hakkı Gümüş, Çetin Dokuzlu, Barış Altıntaş, AK Parti’den Ramazan Subaşı, MHP’den Yaşar Çetin. Esnaf ve Pazaryeri Komisyonu'na CHP’den Hasan Sarı, Mehmet Vergili, Regaip Sarı, AK Parti’den Salih Kozalı, MHP’den Yusuf Temel. Ulaşım ve Engelliler Komisyonu'na CHP’den Hulisi Şahinci, Sümran Ünal, Sıdıka Fahrioğlulları, AK Parti’den Özcan Petekkaya, MHP’den Ertuğrul Özdemir. Hukuk Komisyonuna CHP’den Ufuk Güneş, Gandeher İlhan, Erdal Sakallı, AK Parti’den Tahsin Serttaş, MHP’den Afşin Burak Öztürk. Kıymet Takdir Komisyonu'na CHP'den Ufuk Güneş, Gandeher İlhan, Erdal Sakallı, AK Parti'den Ahmet Ünveren ve MHP'den Etem Yeşilyurt. Kültür ve Spor Komisyonu'na CHP'den Tuncay Olgun, İsmail Türkbay; Evrim Karakoz, AK Parti'den Selma Üner ve MHP'den Savaş Akçöltekin seçildi.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.