Aydınlılara uzay merakı sardı

Aydın’da vatandaşlara uzay merakı sardı. Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Kent Meydanı’na kurulan teleskopla uzayı ve bazı gezegenleri seyretmek isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Vatandaşlar gördükleri...

Aydın 20.09.2018, 09:05
Aydınlılara uzay merakı sardı

Aydın’da vatandaşlara uzay merakı sardı. Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Kent Meydanı’na kurulan teleskopla uzayı ve bazı gezegenleri seyretmek isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Vatandaşlar gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında vatandaşlar gökyüzünün muhteşemliğini izledi. Aydın’da ilk defa vatandaşlar Türkiye’nin en büyük 6 teleskopu ile Satürn, Mars, Venüs, Jüpiter ve Jüpiter’in uydusu Titan’ı izledi. Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından TÜBİTAK 4007 kapsamında "Aydın Astronomi ve STEM Bilim Şenliği" etkinlikleri içerisinde Aydın Müzesi ve Kent Meydanında yapılan gökyüzü gözlem şenlikleri, yaklaşık 5000 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Gökyüzündeki büyüleyici görüntüyü ve gezegenleri görmek izlemek isteyen yediden yetmişe yüzlerce kişi uzun kuyruklar oluştururken kainatın muhteşem güzelliğini görenler şaşınlıklarını gizleyemedi.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, düzenledikleri ‘Aydın Astronomi ve STEM Bilim Şenliği’nin halktan yoğun ilgi gördüğünü belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.
Yorumlar (0)