12 Nisan 2014 Cumartesi 16:32
Aydınlı Tabiplerde Genel Kurul Heyecanı

Aydın Tabip Odası’nda iki gün sürecek olan seçimli olağan genel kurul başladı. Genel kurulda meslekte 35 ve 45’inci yıllarını geride bırakan hekimler onurlandırıldı.
Aydın Tabip Odası’nın iki gün sürecek olan seçimli olağan genel kurul toplantısı SMMMO Aydın Şubesi binasında başladı. Genel kurula Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erap Atay, MHP Aydın İl Başkanı Fevzi Köse, SMMMO Aydın Şube Başkanı Fettah Açan, Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri ve oda üyeleri katıldı. Dr. Muammer Söylemezoğlu’nun oy birliği ile divan başkanlığına getirildiği genel kurulda katip üyeliklere Dr. Ali Akyol ve Dr. Sebahattin Özdemir seçildi.
Genel kurulun açılışında konuşan Dr. Eralp Atay, sözlerine kendisine destek olan eşi Selda ve oğlu Ata Alp Atay ile Aydın Tabip Odası üyeleri ve personeline teşekkür ederek başladı. Meslek odalarında başkan ve yönetici olmanın Türkiye gibi ülkelerde zor bir görev olduğuna işaret eden Atay, “Tabip Odası Başkanı ve yöneticileri; vicdanlarının sesini, mesleklerinin ahlakını, yönetici sorumluluğu içerisinde mesleğin içinde bulunduğu sorunları dile getirmek için çaba sarf etmektedir. Onur, gurur, güven ve samimiyetle 4 yıldır sürdürdüğüm görevim süresince bulunduğumuz tüm ortamlarda odamızı ve hekimlerimizi başarıyla temsil ettiğimizi düşünüyorum. Aydın Tabip Odası’nın ülkeye ve sağlığa bir bakış açısı vardır. Herkesin eşit olduğu, çağdaş, demokratik, laik, hukukun üstünlüğü ve insan haklarını önemseyen ve kurumların şeffaf yönetim biçimi gösterdiği bir Türkiye özlemini dile getirdik. Yaşamı savunan, yaşatmayı kendisine şiar edinmiş bir meslek grubu olarak herkesin yaşam hakkını savunuyoruz” dedi.
Türkiye’de son 10 yılda sağlık alanında yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkan olumsuz sonuçlardan bahseden Atay, “Hekimlerimizin mutsuzluk, umutsuzluk ve gelecek endişesiyle birlikte mesleki tükenmişlik sendromu yaşadığı bir Türkiye sağlık ortamındayız. Anayasa Mahkemesi, sağlıkla ilgili Torba Yasadaki iki madde hakkında yürürlüğün durdurulmasına karar vermiştir. Tam Gün olarak da bilinen bu karar ile Tıp Fakültelerinde görev yapan öğretim üyeleri mesai bitiminde üniversite dışında mesleğini icra edebilecektir. Tam Gün, ‘Tam Güm’ olmuştur. Tam 4 kes yargıdan dönmüştür. Yabancı doktor, ucuz emek gücü olarak karşımızdadır. Sağlık Bakanlığı’ndaki taşeron sayısı 10 yıl önce 12 bin iken şuan 160 bindir. Aydın Tabip Odası olarak Aydın ve Türkiye’nin sağlık sorunları için görüş bildirdik. Sağlıkta şiddet çalışmamızı hekimlerimiz ve kamuoyuyla paylaştık” diye konuştu.

VEDA EDERKEN HEKİMLERİN TALEPLERİNİ YİNELEDİ
Tüzük gereği tekrar olamayacağını anımsatan Dr. Atay, zaman zaman duygusal anlar yaşadığı konuşmasının sonunda hekimlerin taleplerini yineledi. Atay, sözlerini şöyle tamamladı: “Mesleki etik değerleri yitirmeden, iyi hekimlik ve nitelikli sağlık hizmeti sunmak istiyoruz. İş, can ve gelir güvencesi, mesleki bağımsızlık ve emeklilikte insanca yaşayacağımız bir ücret istiyoruz. Yıpranma payı talep ediyoruz. Yoksulluk sınırının 3 bin 682 TL olduğu ülkemizde emekli bir hekimin aylık 2 bin 12 TL ücret almasını zinhar ret ediyoruz”
Aydın Tabip Odası genel kurulunun hayırlı olmasını dileyen MHP İl Başkanı Fevzi Köse de, “demokratik ülkelerde siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine büyük görevler düşüyor. Bizler ülkede gördüğümüz aksaklıları dile getirerek, toplumu aydınlatmalıyız. Yaşanan gelişmeleri siyasal olarak değil, toplumun menfaatlerini göz önünde bulundurarak değerlendirmeliyiz. Ancak geldiğimiz nokta bu salona da yansımış durumda. Bu salonun çok daha dolu olması gerekiyordu. Eğer bu salonları doldurabilirsek, topluma çok daha güçlü mesajlar verebiliriz” şeklinde konuştu.
Yapılan açılış konuşmalarının ardından yönetim, denetim ve bilanço raporları ile 2014 yılı tahmini bütçesi okunarak onaylandı. Genel kurulda meslekte 35 ve 45’inci yıllarını geride bırakmış olan hekimler, oda yönetimi tarafından plaketle onurlandırıldı.
Tüzük gereği genel kurulda yeniden aday olamayan Dr. Eralp Atay, emektar meslektaşları, eşi ve oğlu ile birlikte fotoğraf çektirdi. 967 üyesi bulunan Aydın Tabip Odası’nda gerçekleşen genel kurul kapsamında seçimler yarın yapılacak.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.