06 Ağustos 2014 Çarşamba 12:01
Aydınlı Hayvan Severlerden Büyükşehir Belediyesine Tepki
Aydın Hayvanları Koruma Derneği Başkanı ve İl Hayvan Koruma Kurulu Üyesi Şenay Tekinbaş, Kedi Evleri Projesi kapsamında yaklaşık 2 buçuk aydır Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden haber alamadıklarını belirtti.

Aydın Hayvanları Koruma Derneği, sokak hayvanları ve barınakta yaşanan sorunlar hakkında basın açıklamasında bulundu. Dernek binasında yapılan basın açıklamasına dernek üyeleri ve hayvanseverler katıldı.

Aydın Hayvanları Koruma Derneği Başkanı ve İl Hayvan Koruma Kurulu Üyesi Şenay Tekinbaş, kedi evleri projesi kapsamında hazırlanan 8 adet kedi evi ve 10 adet köpek kulübesini yerleştirme konusunda yaklaşık 2 buçuk aydır Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’dan cevap alamadıklarını belirterek, “Bakımevinde kediler için ayrılmış bir bölüm olmamasına rağmen, kediler bulunduğu ve bu kedilerin gerek araç altında kalarak ezilmesi, gerek köpek kafeslerine girerek parçalanması gerekse pis su arıtma kanallarına düşerek boğulduklarına değinilerek yaptırılan 2 adet kedi evini bakımevine bağışlamak istediğimizi Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne belirttik ancak bu konuda da cevap alamadık. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan randevu alamadığımız için konuyu defalarca sekreterlerine anlatılmış ancak olumlu yada olumsuz hiçbir cevap alınamamıştır. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre sokak hayvanları hakkında bütün çalışmaları Belediyeler yapmak zorundadır. Ancak Belediyemiz hazır yapılmış 8 adet kedi evinin yerleştirilmesi için aradan geçen 5 aya rağmen Derneğimize hala cevap verilmemiştir” dedi.

BARINAKTA YAŞAM SAVAŞI VERİYORLAR
Başkan Şenay Tekinbaş, Aydın Hayvan Barınağı’nın yetersiz olmasına ve özellikle barınakta çalışan veteriner hekim bulunmadığına dikkat çekerek, “Kadrolu Veteriner Hekim Veteriner işleri Müdürlüğü de yapmakta olduğundan bakımevine vakit ayıramamaktadır. İlimizde bulunan Veteriner Fakültesi çok büyük bir şans olmakla birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin Fakülte protokol imzalamaya yanaşmaması bizleri üzmektedir. Rica ile hatır ile hayvanların ameliyatları yaptırılmaya çalışılmakta, üst üste gelen vakalarda mevcut bir protokol bulunmadığı için günlerce haftalarca kırık kemikleri ile bekleyen köpekler bulunmaktadır. Barınaktaki köpekler toprakla temas edememekte, fayansla kaplanmış 3 metrekare alanda yaşamaya çalışmaktadırlar. Bu sıcakta köpeklerin kafeslerinin üzerinde gölge sağlayacak gölgelik bulunmamaktadır. HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık’ın Mayıs 2013 tarihindeki ziyaretinde bu konuyu özellikle vurgulaması ve yazı ile uyarmasına rağmen bu eksiklik hala giderilmemiştir” diye konuştu.

“DEFALARCA KISIRLAŞTIRILMAMIŞ KÖPEK SAHİPLENDİRİLDİ”
Köpek üreticisi kişilerden barınaktan cins köpek alarak üretip sattıklarını dinlediğini ve bunun önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen Tekinbaş, “Belediye Bakımevi'nde bulunan yaklaşık 100 köpeğin yarısı kısırlaştırılmamış olup, kanuna göre asla ve asla kısırlaştırılmadan sahiplendirme yapılmaması gerekmekte ise de Belediyemiz bu maddeyi de hiçe sayarak defalarca kısırlaştırılmamış köpek sahiplendirmiştir” dedi.

“HİÇBİR CANLI ÖLÜMÜ BEKLEMEYİ HAK ETMİYOR”
Aydın Hayvan Barınağı’nda sağlıklı oldukları halde köpeklerin 2-3 metrekare alanlarda tutulduğuna sitem eden Tekinbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Hayvan korumacılar olarak isteğimiz barınaklarda sadece yaşlı sakat ve bakıma muhtaç hayvanların bulunmasıdır. Hiçbir canlı hiçbir suçu olmadığı halde senelerce 2-3 metrekare bölümde ölümü beklemeyi hak etmiyor. Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği Madde: 21-d’ye göre sağlıklı olup bakımevinde kısırlaştırılıp aşıları yapılan köpeklerin alındıkları yerlere bırakılmaları esastır. Ancak Aydın sokaklarında küpeli köpek görmek neredeyse mümkün değil. Küpeli olan köpekler barınakta ölümü beklemektedirler. Sokaklara bırakılan küpeli hayvanların bizlerle birlikte yaşamaları gerektiği konusunda basın yayın, ilan afiş gibi faaliyetlerle insanlara anlatılması gerekmektedir. Barınaktan sahiplendirilen her hayvan kurtarılmış bir hayattır. Satın almayıp sahiplenmeye insanları ikna etmeye çabaladıkça barınağa gönderdiğimiz insanlara verilecek köpek yok cevabı Belediyemizin geçen haftalarda basında çıkan son 3 ayda 81 köpek sahiplendirdik haberi ile çelişmektedir. Aydın halkının bu konuda duyarsız kalamayacağını biliyoruz. Bu dünya hepimizin, sokakta yaşayan canlıları unutmayalım” dedi.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.