Aydın’da Vergi Haftası Hazırlıkları Tamamlandı

Aydın Vergi Dairesi Başkanı Mesut Yılmaz, Vergi Haftası’nın İl Genelinde 23 Şubat-01 Mart 2015 Tarihleri Arasında Çeşitli Etkinliklerle Kutlanacağını Belirtti

Aydın 18.02.2015, 10:36 18.02.2015, 22:59
Aydın’da Vergi Haftası Hazırlıkları Tamamlandı

Aydın Vergi Dairesi Başkanı Mesut Yılmaz, Vergi Haftası’nın il genelinde 23 Şubat-01 Mart 2015 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacağını belirtti.
Çağdaş ve mükellef odaklı bir gelir idaresinin oluşturulması amacıyla Maliye Bakanlığına bağlı olarak 29 ilde kurulan Vergi Dairesi Başkanlıklarının 16 Eylül 2005 tarihi itibariyle faaliyete geçtiğini anımsatan Mesut Yılmaz, “Gelir İdaresi Başkanlığının amacı; Gelir politikasını adalet ve tarafsızlık içinde uygulamak, vergi ve diğer gelirleri en az maliyetle toplamak, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunu sağlamaktır. Mükellef haklarını gözeterek yüksek kalitede hizmet sunan Gelir İdaresi Başkanlığı saydamlık, hesap verebilirlik, katılımcılık, verimlilik, etkililik ve mükellef odaklılık temel ilkelerine göre görev yapmaktadır. Vergi Dairesi Başkanlığımız görevlerini, Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenen strateji ve politikalar ile diğer esaslar çerçevesinde yürütmektedir.
Vergisel işlemlerde Vergi Dairesi Başkanlığımız sorunları en aza indirgeme, yerinde çözme, teknoloji ve kaliteyi insan gücünü kullanarak mükelleflerle pozitif iletişim halinde olmayı amaç edinmiştir” dedi.

Aydın Vergi Dairesi Başkanlığı’nın uygulamalarında mükellef haklarını gözetmeyi kendine ilke edindiğini kaydeden Yılmaz, “Başkanlığımız çalışmalarında mükelleflerin eğitilmesi, vergi kanunlarına gönüllü uyumlarının geliştirilmesi ve mükelleflerin sorumluluk ve hakları konusunda bilinçlendirilmesi konularına önem vermektedir. Bu çalışmalar kapsamında mükellef odaklı Gelir İdaresinde yeni bir adım atılarak Şubat 2006 itibariyle Mükellef Hakları Bildirgesi yayımlanmıştır. Bu bildirge ile Türk Gelir İdaresi; mükellef odaklı, hizmet sunma anlayışı içerisinde, saygılı ve dürüst olma temel ilkesi ile çalışmaya, vergi ödemenin sadece bir yükümlülük değil, vatandaş olma ve sorgulama hakkı olduğu bilinciyle kendisinden hizmet alan herkesi memnun etmeye ve sorunları çözmeye olan bağlılığını ilan etmiştir. Verginin, toplumun kalkınmasındaki ve ekonominin büyümesindeki rolünün toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının kamuoyuna kazandırılması amacıyla bu yıl yirmi altıncısı düzenlenen geleneksel Vergi Haftası 23 Şubat - 01 Mart 2015 tarihleri arasında kutlanacaktır” diye konuştu.
OKULLARDA VERGİ BİLİNCİ ANLATILACAK
Aydın’daki kutlama programı hakkında da bilgiler veren Yılmaz, şöyle konuştu: “İlimizdeki kutlama töreni 23 Şubat 2015 tarihinde saat 09.30’da Valilik Binası önündeki Atatürk Anıtına, Vergi Dairesi Başkanı tarafından çelenk konulması ve saygı duruşu ile başlayacaktır. Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde geleceğimizin teminatı ve yarının idarecisi, bürokratı ve büyükleri olan öğrencilerimizin vergi konusunda bilinç kazanmaları bakımından İl Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenecek ilk ve ortaokullarda Başkanlığımızca görevlendirilecek personel tarafından konferanslar verilecektir. Mart ve Nisan aylarının Devlet gelirleri açısından önemli aylar olduğu ve Devletimizin temel gelir kaynağı olan verginin belleklerde yer etmesini vurgulamak amacıyla ve mükelleflere gerçeği yansıtacak şekilde beyanda bulunmalarının performansları açısından önemli olduğunun hatırlatılması bakımından gerekli çalışmalar yapılacaktır. Çeşitli etkinliklerle kutlamaların sürdürüleceği Vergi Haftası 01 Mart 2015 tarihinde sona erecektir”

Yorumlar (0)
26°
açık