07 Nisan 2014 Pazartesi 12:32
Aydın’Da Desteklenecek Yerel Ürün Listesi Onaylandı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Desteleme Kurumu (TKDK) tarafından üreticilere kullandırılan Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Fonları (IPARD) başvuru kriterlerinde önemli değişiklikler yapıldı.
Süt ve et üreten işletme; süt, et, meyve-sebze, su ürünleri işleyen işletme; arıcılık, tıbbi aromatik bitki, süs bitkisi, kırsal turizm, yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi ve kültür balıkçılığı gibi birçok yatırım alanında hibe desteği olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun kullandığı IPARD programı başvuru koşullarında değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklikle mesleki yeterlilik şartı kaldırıldı, Aydın iline Ait ‘Yerel Ürün Listesionaylandı, konaklama tesislerinin kapasitesi 25 odaya çıkartıldı ve harcama tutarlarının üst Limitleri arttırıldı.
IPARD programında yapılan değişiklikler hakkında bilgiler veren TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, “Tarımsal İşletmelerin Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Yükseltilmesine Yönelik Yatırım Tedbirinde yapılan değişiklikler kapsamında Süt üreten tarımsal işletmelerde yeni kapalı ahırların veya ağılların inşası ve genişletilmesi de desteklenecek. Et üreten tarımsal işletmelerde, desteklenen koyun veya keçi sayısı 300’den 500’e yükseltildi. Gübre Çukuru konusunda hayvan sayısı yerine kapasite eklenerek ifade ‘Tarımsal İşletme, 50 baştan fazla inek veya 150 baştan fazla koyun veya keçi kapasitesine sahipse, yatırımın gerçekleşmesinin sonunda gübrenin topluluk standartlarına göre depolanması ve yönetimini taahhüt etmelidir’ şeklinde değiştirildi. Mesleki yeterlilik şartı, gerçek kişilerde sadece başvuru sahibinin kendisi tarafından uyulması gereken bir uygunluk şartı iken yapılan değişiklik ile başvuru sahibi bu şartı sağlayamıyor ise bir daimi çalışanın bu şartı sağlaması da uygun olarak kabul edilecektir. Yardım oranı ‘Başvuru sunulduğunda 40 yaşın altında olan genç çiftçiler’ ifadesi ‘Hibe desteği kararı alındığında 40 yaşın altında olan genç çiftçiler’ olarak revize edildi” dedi.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasının Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar Tedbirinde yapılan değişikliklere de değinen Çiftçi, “İşleme ve pazarlama tedbirinde mesleki yeterlilik şartı kaldırıldı. Süt toplama merkezlerine sadece üretici örgütleri başvurabilirken; yapılan değişiklikle bundan böyle gerçek ve tüzel kişiler de süt toplama merkezi yatırımlarına başvurabilecekler. Süt toplama merkezlerine başvurularda üretici örgütleri için yer alan ‘Bir yıldan fazla süre mevcut ve faaliyette olmalıdır’ uygunluk şartı kaldırıldı. Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması alt tedbirinde kapasiteler arttı. Artık en az 100 ton/yıl, en fazla 2000 ton/yıl su ürünleri, balık yağı veya yumuşakça, çift kabuklu ve kabuklu işleme için üretim kapasitesine sahip olmalıdır. Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri kapsamında desteklenecek ürünler için AB’nin 1234/2007 sayılı Konsey Tüzüğü’nde yer alan Meyve ve Sebze Listesi kullanılacaktır” diye konuştu.
Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi Tedbirinde yapılan değişiklikle artık mesleki yeterlilik şartının aranmayacağını açıklayan Çiftçi, “Aydın yerel ürün listesi onaylandı. Konaklama tesislerinin yatırımın sonunda 25 yatak kapasitesine sahip olması kriteri ‘25 oda’ olarak değiştirildi. Kültür balıkçılığı tesislerinin yanına restoranların inşası, genişletilmesi veya modernizasyonu ve restoranlar için gerekli ekipman satın alınması da destek kapsamına alındı. Kırsal Turizm alt tedbirinde, turizm işletme belgesi yatırımın sonunda alınacaktır. Yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi alt tedbirinde uygun yatırım toplam değeri 250 avrodan en fazla 400 avroya yükseltildi. Kırsal turizm alt tedbirinde uygun yatırım toplam değeri 400 avrodan en fazla 500 bin avroya yükseltildi. Kültür balıkçığının geliştirilmesi alt tedbirinde uygun yatırım toplam değeri 200 avrodan en fazla 400 bin avroya yükseltildi. IPARD Programı uygulama süresince her bir faydalanıcının kullanabileceği toplam uygun yatırım tutarı 400 bin avrodan 500 bin avroya yükseltildi. Süs bitkilerinde sera yapımı destek kapsamında iken, yapılan değişiklikle tıbbi ve aromatik bitkilerin de seralarda yetiştirilmesi destek kapsamına alındı” ifadelerini kullandı.
AYDIN YEREL ÜRÜN LİSTESİ ONAYLANDI
IPARD programında yapılan değişikliklerin Aydın’ı da yakından ilgilendirdiğinin altını çizen Çitçi, şunları söyledi: “Aydın İl Koordinatörlüğümüzde beklenen ‘Yerel Ürün Listesi’ ile destek kapsamını genişletti. İlimizin simgesi olan incir artık destek kapsamında. Birçok yatırımcının beklediği incir işletmelerinin 400 bin avroluk yatırımlarında %50 hibe desteği sağlanabilecek. Liste sadece incirle sınırlı değil yöremize ait tüm ürünler olan İncir, zeytin, zeytinyağı, kestane, bal kabağı, tahin, tahin helvası, çilek, şeftali, narenciye, nar, patlak mısır, çam fıstığı, kabak tatlısı, yuvalama, paşa böreği, prina yağı, kuru prina, prina tozu ve suyu listede bulunmaktadır”

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.