Aydın’Da Çilek Üreticileri İlaç Kalıntısı Konusunda Uyarıldı

Aydın’Da Çilek Üretimin Yoğun Olarak Yapıldığı Köşk Ve Sultanhisar İlçelerinde Çilek Üreticileri İle Görüşülerek Ürünlerin Piyasaya Sürülmeden İlaç Kalıntısı Olup Olmadığı Yönünde Uyardı.

Aydın’Da Çilek Üreticileri İlaç Kalıntısı Konusunda Uyarıldı

Aydın’da çilek üretimin yoğun olarak yapıldığı Köşk ve Sultanhisar ilçelerinde çilek üreticileri ile görüşülerek ürünlerin piyasaya sürülmeden ilaç kalıntısı olup olmadığı yönünde uyardı.

Aydın’ın Köşk ve Sultanhisar ilçelerinde Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ile Köşk ve Sultanhisar İlçe Müdürlüğü’nde görevli teknik personeller 5 gün boyunca çilek tarlalarını dolaşarak üreticilerle görüştü.
Bitki Koruma Ürünlerinin doğru uygulanmasına yönelik olarak; çilek üretiminin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde üreticileri bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını ifade eden Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanununa göre, kalıntı Denetim Talimatı doğrultusunda, hasat öncesi dönemde, çilek üreticilerini ilca kalıntılarının geçmesini bekleyerek hasata başlamaları konusunda uyarıyoruz. Hasat Öncesi Kalıntı Denetim Programı sayesinde ürünlerin daha piyasaya sürülmeden kalıntılı olup olmadığı tespit edilerek ürün tüketiciye ulaşmadan hatanın kaynağında tespiti amaçlanmaktadır. Yapılan görüşmelerde çilek üreticilerine, İlaçlamadan sonra bekleme süresine uymaları, reçetesiz ilaç kullanmamaları, kullandıkları ilacın çilekte mutlaka ruhsatlı olması, uygulama zamanı ve dozuna dikkat etmeleri gerektiği konularında bilgi verdik. Üretim alanlarında ulaşılamayan çilek üreticileri de sms yoluyla uyardık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:00
YORUM EKLE