29 Mart 2014 Cumartesi 11:23
Aydın’Da 36 Belde Ve 492 Köy Tarih Oldu

30 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleriyle birlikte ‘Büyükşehir’ statüsüne kavuşacak olan Aydın’da 36 belde ve 42 köy tüzel kişiliklerini kaybetti.
30 Mart Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Aydın genelinde 1 Büyükşehir, 17 ilçe ve bu ilçelere bağlı mahallelerde kurulacak toplam 2 bin 758 sandıkta 753 bin 619 seçmen oy kullanacak. Büyükşehir Yasasıyla birlikte ilk kez yerel seçimlere “Büyükşehir” olarak girecek olan Aydın’da, 2004 ve 2009 yerel seçimlerinin aksine bu kez İl Genel Meclis üyeliği için oy kullanılmayacak. Türkiye genelinde 30 kent ile birlikte Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı için tercihlerini yapacak olan Aydınlı seçmenler; bununla birlikte ilçe belediye başkanlığı, belediye meclis üyelikleri ve mahalle muhtarlıkları için oy kullanacak. Yasayla birlikte Aydın genelinde tüzel kişiliklerini kaybedecek olan 36 belde belediyesi ve 492 köyde de belediye başkanlığı ve köy muhtarlığı yerine mahalle muhtarlığı ve ihtiyar heyeti azalığı için seçim gerçekleştirilecek.
Aydın genelinde Büyükşehir Yasasıyla birlikte tüzel kişiliklerini kaybederek mahalleye dönüşecek olan 36 belde belediyesi ve 492 köy ise şu şekilde sıralandı:
Efeler ilçesinde Çeştepe, Dalama, Ovaeymir, Tepecik ve Umurlu beldeleriyle; Alatepe, Anbarcık, Armutlu, Bademli, Balıkköy, Baltaköy, Böcek, Çiftlik, Dağeymir, Danişment, Doğan, Gölhisar, Gözpınar, Horozköy, Işıklı, Kadıköy, Kardeşköy, Kalfaköy, Karaköy, Kenker, Kızılcaköy, Konuklu, Kuyulu, Mesutlu, Savrandere, Sıralılar, Şahnalı, Şevketiye, Tepeköy, Yeniköy, Yılmazköy, Zeytinköy, Alanlı, Dereköy, Gödrenli, Karahayıt, Kırıklar, Kozalaklı, Kuloğulları, Yağcılar, Yeniköy, Aşağıkayacık, Çayyüzü, Eğrikavak, Emirdoğan, Gölcük, İlyasdere, İmamköy, Kocagür, Kuyucular, Musluca, Pınardere, Ortaköy, Serçeköy, Terziler ve Yukarıkayacık köyleri.
Bozdoğan ilçesinde Yazıkent beldesiyle; Akseki, Alamut, Alhisar, Altıntaş, Akkaya, Asma, Amasya, Başalan, Çamlıdere, Dutağaç, Dömen, Güney, Güneyyaka, Güre, Güvenir, Haydere, Hışımlar, Kakkalan, Kamışlar, Kavaklı, Karaahmetler, Kazandere, Kemer, Kılavuzlar, Kızıltepe, Kızılcaköy, Konaklı, Koyuncular, Körteke, Olukbaşı, Osmaniye, Örentaht, Örmepınar, Örencik, Örtülü, Pınarlı, Tütüncüler, Seki, Sırma, Yakaköy, Yenice, Yeniköy, Ziyaretli ve Yeşilçam köyleri.
Buharkent ilçesinde Savcılı, Kızıldere, Ortakçı, Feslek, Ericek, Muratdağı, Gelenbe ve Gündoğan köyleri.
Çine ilçesinde Akçaova beldesiyle; Akdam, Alabayır, Bağlarbaşı, Bahçearası, Bedirler, Bereket, Bölüntü, Bucak, Camızağılı, Cumalı, Çaltı, Çatak, Çöğürlük, Altınova, Dereli, Doğanyurt, Dorumlar, Dutluoluk, Elderesi, Eskiçine, Evciler, Gökyaka, Hacıkabasakallar, Esentepe, Hacıpaşalar, Hallaçlar, İbrahimkavağı, Kabataş, Kahraman, Karahayıt, Karakollar, Karanfiller, Kargı, Kasar, Kavşit, Kırkışık, Kırksakallar, Kızılgüney, Kuruköy, Mutaflar, Ovacık, Özeren, Bucak, Saraçlar, Sarnıç, Soğukoluk, Subaşı, Tatarmemişler, Taşoluk, Tepeköy, Topçam, Ünlüce, Yağcılar, Yeniköy, Yolboyu, Yörükler, Altınabat, Hasanlar, Kabalar, Kadılar Sağlık, Sarıköy, Seferler, Umurköy, Söğütcük ve Yeşilköy köyleri.
Didim ilçesinde Akbük ve Akyeniköy beldeleriyle; Akköy, Balat, Batı, Denizköy ve Yalıköy köyleri.
Germencik ilçesinde Hıdırbeyli, Mursallı ve Ortaklar beldeleriyle; Abdurahmanlar, Alangüllü, Balatçık, Bozköy, Çamköy, Çarıklar, Dağkaraağaç, Dağyeniköy, Dampınar, Dereköy, Gümüş, Gümüşyeni, Habibler, Karaağaçlı, Kızılcapınar, Kızılcagedik, Meşeli, Moralı, Naipli, Neşetiye, Ömerbeyli, Reisköy, Selatin, Tekin, Turanlar, Uzunkum ve Üzümlü köyleri.
İncirliova ilçesinde Acarlar beldesiyle; Akçeşme, Arpadere, Arzular, Beyköy, Dereağzı, Eğrek, Erbeyli, Gerenkova, Hacıaliobası, Hamitler, İkizdere, İsafakılar, Karabağ, Karagözler, Köprüova, Osmanbükü, Sandıklı, Şirindere, Sınırteke ve Yazıdere köyleri.

Karacasu ilçesinde Ataeymir, Geyre ve Yenice beldeleriyle; Ataköy, Alemler, Aşağıgörle, Bahçeköy, Bingeç, Çamköy, Çamarası, Dedeler, Dereköy, Dikmen, Esençay, Güzelbeyli, Güzelköy, Hacıhıdırlar, Işıklar, Karabağlar, Karacaören, Nargedik, Yeşil, Palamutçuk, Tekeliler, Tepecik, Yaykın, Yazır, Yeniköy, Yeşilyurt, Yolaltı, Yolüstü ve Yukarıgörle köyleri.
Karpuzlu ilçesinde Abak, Akçabat, Cumalar, Çobanisa, Ektirli, Gölcük, Güney, Hatıpkışla, Koğuk, Meriçler, Mutluca, Ovapınarı, Ömerler, Şenköy, Tekeler, Ulukonak, Umcular, Yağcılar, Akmescit, Birci, Boydere, Cincin, Çakmar, Çeşme, Dedeköy, Evsekler, Gaffarlar, Güdüşlü, Hacıhamzalar, Karaağaç, Karadut, Kızılcabölük, Kullar, Mersinbeleni, Sapalan, Sobuca, Şenköy, Tekeli, Tığlılar, Timinciler, Yağhanlı, Bağcılar, Boğaziçi, Büyükdere, Çakırbeyli, Çallı, Çulhalar, Dereköy, Esentepe, Gözkayası, Halilbeyli ve Haydarlı köyleri.
Koçarlı ilçesinde Bıyıklı ve Yeniköy beldeleriyle; Karacaören, Kasaplar, Kızılkaya, Kuşlarbeleni, Orhaniye, Satılar, Şahinciler, Taşköy, Yağcıdere ve Zeytinköy köyleri.
Köşk ilçesinde Ahatlar, Akçaköy, Baklaköy, Başçayır, Beyköy, Cumadere, Cumayanı, Çiftlik, Gökkiriş, Gündoğan, Ilıdağ, Karatepe, Ketenyeri, Kıran, Kızılcaköy, Kızılcayer, Koçak, Menteşeler, Mezeköy, Ovaköy, Sarıçam, Uzundere, Yavuzköy ve Güzelköy köyleri.
Kuşadası ilçesinde Güzelçamlı ve Davutlar beldeleriyle; Çınar, Kirazlı, Soğucak, Yayla, Yeniköy ve Caferli köyleri.
Kuyucak ilçesinde Başaran, Horsunlu, Kurtuluş, Pamukören ve Yamalak beldeleriyle; Belenova, Çamdibi, Çobanisa, Karapınar, Kayran, Pamucak, Sarıcaova, Sinekler, Yaylalı, Yeşildere, Yukarıkayacık, Yöre, Ovacık, Ören, Aksaz, Azizabat, Bucak, Dereköy, Gencelli, Gencellidere, İğdecik, Musakolu ve Taşoluk köyleri.
Nazilli ilçesinde İsabeyli ve Pirlibey beldeleriyle; Aksu, Aşağıörencik, Aşağıyakacık, Apaklar, Bağcıllı, Bayındır, Bekirler, Bereketli, Beyerli, Bozyurt, Çatak, Çobanlar, Dallıca, Demirciler, Dereağzı, Derebaşı, Dualar, Durasıllı, Esenköy, Esentepe, Eycelli, Gedik, Gedikaltı, Güzelköy, Hamidiye, Hamzallı, Hasköy, Haydarlı, Hisarcık, Işıklar, Kahvederesi, Karahallı, Kardeşköy, Kavacık, Kestel, Ketendere, Ketenova, Kırcaklı, Kızıldere, Kocakesik, Kozdere, Kuşçular, Mescitli, Ocaklı, Ovacık, Rahmanlar, Sağiler, Semailli, Sevindikli, Sinekciler, Şimşelli, Toygar, Uzunçam, Yalınkuyu, Yazırlı, Yellice, Yukarıörencik ve Çaylı köyleri.
Sök ilçesinde Atburgazı, Bağarası, Güllübahçe, Sarıkemer, Savuca, Sazlı ve Yenidoğan beldeleriyle; Argavlı, Avşar, Yeşilköy, Çalı, Gölbent, Ağaçlı, Akçakonak, Karacahayıt, Özbaşı, Özbeyyeniköy, Serçin, Yamaç, Akçakaya, Arslanyaylası, Avcılar, Bayırdamı, Bağyeniköy, Burunköy, Çalışlı, Çavdar, Demirçay, Güneyyaka, Güzeltepe, Karaatlı, Karakaya, Kaygılı, Kisir, Köprüalan, Nalbantlar, Pamukçular, Sayrakçı, Sofular, Doğanbey, Tuzburgazı ve Yuvaca köyleri.
Sultanhisar ilçesinde Atça ve Salavatlı beldeleriyle; Kabaca, Kavaklı, Güvendik, Eskihisar, Malgaçemir, Malgaçmustafa, Kılavuzlar, İncealan, Uzunlar, Demirhan ve Yağdere köyleri.
Yenipazar ilçesinde de Alhan, Alioğullar, Çulhan, Çavdar, Dereköy, Donduran, Direcik, Eğridere, Hamzabali, Karacaören, Karaçakal, Koyunlar, Paşaköy ve Hacıköseler köyleri.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.