Aydın Kuşadası'na Bahama bayraklı kruvaziyer yanaştı

Aydın'ın Kuşadası ilçesine kruvaziyerle 2 bin 657 turist geldi. Kuşadası'na yanaşan Bahama bayraklı kruvaziyerdeki çoğunluğu ABD'li 2 bin 657 turist, turizme canlılık getirdi. Peki kruvaziyer gemiler İzmir'e ne zaman gelecek?

Aydın 11.11.2019, 16:47
Aydın Kuşadası'na Bahama bayraklı kruvaziyer yanaştı

Aydın'ın Kuşadası ilçesine yanaşan Bahama bayraklı kruvaziyerdeki çoğunluğu ABD'li 2 bin 657 turist, turizme hareketlilik getirdi.

Ege Port Limanı'na sabah saatlerinde demirleyen Norwegian Jade isimli kruvaziyerin yolcularının bir kısmı, Efes Antik Kenti ve Meryemana turuna katılmak üzere tur otobüsleri ile limandan ayrıldı.

Tur programına katılmayan yolcular da şehir merkezine yöneldi.

14 KRUVAZİYER KUŞADASI'NA SEFER GERÇEKLEŞTİRDİ

Ege Port Genel Müdürü Aziz Güngör, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2019'da Norwegian Cruise Line ve yan kuruluşlarına ait 14 kruvaziyerin Kuşadası'na sefer gerçekleştirdiğini belirtti.

Bu sayının 2020'de 36'ya çıkacağını kaydeden Güngör, şöyle konuştu:

"2016-2018'de Türkiye'yi programından çıkaran Amerika'nın büyük kruvaziyer şirketleri, 2019 yılında Türkiye'yi tekrar programlarına aldı. Kuşadası'na seferlerini gerçekleştirdiklerini görmek hem ülkemiz hem de Kuşadası turizmi açısından çok önemli bir gelişmeydi. 2020 ve 2021 yıllarında özellikle Kuşadası Limanı açısından ciddi bir büyüme gerçekleşmeye başlayacak. Zor günleri geride bırakıp hızla büyüyerek tekrar eski günlere kavuşacağız."

KRUVAZİYER GEMİLER İZMİR'E NE ZAMAN GELECEK?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özkardeş'in, İtalya'nın Cenova şehrinde Costa firmasıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda, kruvaziyer gemilerin İzmir'e düzenli olarak gelmesi için uzun süreli iş birliği kararı alındı. Mayıs 2017'den beri İzmir'e uğramayan kruvaziyer gemilerinin, Aralık 2020'de yeniden İzmir Limanı'na demirleneceği ifade edildi. Kruvaziyer gemilerinin İzmir Körfezi gelişinin, 2021 ve sonrasında da devam edeceği bilgileri aktarılırken, her bir kruvaziyer gemisinde yaklaşık 3 bin kişinin yolculuk yaptığı ifade edildi. Bu yolla 2023'ten itibaren İzmir'e bir milyona yakın ek turistin gelmesi hedeflendiği açıklandı.

İzmir'in turizminin gelişebilmesi için körfezin büyük bir değer olduğunu ifade eden Başkan Soyer, "Seçim vaadimizin kısa sürede gerçekleşecek olmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Kruvaziyer turizminin yeniden canlanması, İzmir esnafına da ciddi katkı sağlayacak" dedi.

Yorumlar (0)