Aydın HaberleriDepremlerGündem

Aydın ve Kayseri’deki depremlerle ilgili flaş açıklama: Bu bölgeye dikkat! Fay zonu hareketli

Aydın ve Kayseri‘de meydana gelen depremlerle ilgili açıklama geldi. Prof. Dr. Naci Görür, Kayseri’de 3.8 ve 3.9, Aydın’da da 3.9 büyüklüğünde meydana gelen depremlerin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Görür, “Kayseri/Saraycık yöresinde büyüklüğü 3,0-3,8 arasında değişen depremler oldu. Ecemiş Fay Zonu bu yörede biraz hareketli” dedi.

AFAD tarafından alınan verilere göre, Kayseri’nin Kocasinan içesinde saat 10:32’de 3.8, saat 10:39’da da 3.9 büyüklüğünde depremler oldu. Saat 16:13’te ise Aydın’ın Efeler içesinde 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

‘FAY ZONU BU YÖREDE HAREKETLİ’

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür de sosyal medya hesabından depremlerle ilgili bilgilendirmede bulundu.

Görür, Kayseri’deki depremlerle ilgili açıklamasında “Arkadaşlar, bugün Kayseri/Saraycık yöresinde büyüklüğü 3,0-3,8 arasında değişen depremler oldu. Ecemiş Fay Zonu bu yörede biraz hareketli. Orta Anadolu Fay Zonu olarak da bilinen bu zon, sol yönlü doğrultu atımlı ve toplam olarak 730 km uzunluklu. Sevgiyle” ifadelerini kullandı.

AYDIN DEPREMİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Prof. Dr. Görür, Aydın depremiyle ilgili açıklamasında ise bir harita paylaşarak, “Arkadaşlar, bugün öğlenden sonra B. Menderes Grabeninde, Aydın’ın GD’da 3.9 büyüklüğünde bir deprem oldu. Hareket olasılıkla grabenin güney sınır fayı üzerinde gerçekleşti. Deprem K-G gerilme sonucu. Sevgiyle” dedi.