Aydın HaberleriGündem

Aydın Kuşadası’nda yılan paniği: Uzmanlar uyardı! Her yerden çıkıyor

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde farklı noktalarda görülen siyah yılanlar paniğe neden oldu. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, konuya ilişkin açıklama yaptı. Sürücü “Kuşadası’nda görülen zehirli olmayan kara yılanların davranışları normal. Baharın gelmesiyle birlikte kış uykusundan uyandıkları için kendilerini göstermeye başladılar. Yılanları görenlerin sakin kalması ve onları rahatsız etmemeleri çok önemli.” dedi.

Yaklaşık 3 metre uzunluğunda olan yılanlarla ilgili ihbarların artması üzerine EKODOSD derneği bir çalışma başlattı. Çalışmada, dernek başkanı Bahattin Sürücü ve beraberindeki uzman ekip, dün yılanların son görüldüğü Alacamescit Mahallesi’ne giderek saha incelemesi yaptı. Yapılan araştırmada yılanların Latince adı ’Dlichophis Jugularis olan zehirsiz bir türe ait olduğu belirlendi.

‘YILANLARI GÖRENLERİN SAKİN KALMASI VE RAHATSIZ ETMEMELERİ ÖNEMLİ’

Yılanların kış uykusundan uyanma vaktinin, koronavirüs salgını nedeniyle tam kapanma dönemine denk geldiğini belirten Bahattin Sürücü, “Kuşadası’nda görülen zehirli olmayan kara yılanların davranışları normal. Baharın gelmesiyle birlikte kış uykusundan uyandıkları için kendilerini göstermeye başladılar. Yılanları görenlerin sakin kalması ve onları rahatsız etmemeleri çok önemli. Zehirsiz oldukları için insanlara zarar vermeleri mümkün değil. Bu nedenle kesinlikle öldürmeyin. Doğayı bütüncül olarak korumak ve yaban hayatı için hayvanlara yer bırakmak zorundayız. Pandemi gösterdi ki doğal yaşama müdahale edildiğinde bunun en büyük zararını insanlık çekiyor” diye konuştu.