Aydın HaberleriGündem

Aydın Kuşadası’nda bulunan o bitkiyi koparmanın cezası 73 bin TL!

Aydın’ın Kuşadası ilçesi Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda bulunan Samson Dağları’nda antik adından ismini alan ‘tülüşah’, bu yılın ilk çiçeğini açmasıyla birlikte Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği önemli açıklamalarda bulundu. Aydın Gaşağı olarak bilinen sarı renkli Tülüşah bitkisinin koparmanın veya doğal ortamından sökerek, başka yere taşımanın cezasının 73 bin 747 lira olduğu öğrenildi.

‘Tülüşah’ın dünyanın en güzel bitkisi olduğunu belirten ziyaretçilerden Nawal Karaer,

“‘Tülüşah’ ile tanışıklığım ilk kez geçen sene oldu. Kuşadası’nda umarım yetişme alanları çoğalır. Bu çiçeğin korunması çok önemli” dedi.’Tülüşah’ın korunması ve çoğaltılması için belediye, kamu kurumları, bilimsel kuruluşlar ve çevreci derneklerin ortak hareket ettiğini belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü de “Dünyada sadece Kuşadası’nda yetişen ve yok olma tehlikesiyle karşılaşan ‘tülüşah’ların çoğaltılması, endemik bitki çeşitliği açısından çok önemli. Bu bitki ayrıca Kuşadası’nda botanik turizminin gelişmesine de büyük katkı sağlıyor. Yaptığımız saha çalışmasında ‘tülüşah’ın ilk kez derneğimizin bahçesinde çiçek açtığını belirledik” dedi.

Öte yandan, Kuşadası’nda yetişen 10 endemik bitki türü içinde ‘tülüşah’ın tehlike kategorisi, merkezi İsviçre’nin Gland kentinde bulunan Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birlik tarafından ‘CR’ (çok tehlikede) olarak belirlenmişti. Tarım ve Orman Bakanlığı da ‘tülüşah’ı, Türkiye yaban hayatında nesli yok olma tehlikesi altında olan türlerin korunması kapsamında ‘Tür Koruma Eylem Planı’na dahil etmişti.