Aydın Haberleri

Aydın'da ayakkabısız okulda dev başarı!

Aydın‘ın Efeler ilçesi Yılmazköy İlkokulu’nda eskiyen zeminin yenilenmesi için çalışmalara başlayan okul müdürü Fatih Mehmet İlter, yüksek lisans yaptığı yıllarda araştırmasını yürüttüğü, İngiltere ve Finlandiya’da da uygulanan “ayakkabısız okul” projesini hayata geçirdi. Okuldaki öğretmenler ve öğrencilerin aileleriyle konuşan İlter,ilgili makamlarla paylaşarak projeyi hayata geçirdi.

“Okulum Benim İkinci Evim” projesi kapsamında Aydın Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Okul Aile Birliği ve velilerin desteğiyle okulun eskiyen zeminine parke döşenip, duvarlarına da resimler çizildi ve okuma köşeleri oluşturuldu. Öğrencilerin sınıflara ayakkabısız girmesi için gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından tüm öğrencilere okul terliği alındı. 2018-2019 eğitim öğretim yılında zilin çalmasıyla okula terlikleriyle giren öğrenciler, derslerini ev ortamında minderlerin üzerinde ve özel sıralarda işlemeye başladı. Okul bahçesinde her sınıf için ayrılan özel alanlarda sebze de yetiştiren öğrenciler, kümes hayvanları ve bir sokak köpeğinin de bakımını üstleniyor.

BAŞARI ARTTI

Okul müdürü Fatih Mehmet İlter, öğrencilerin evde uzanarak kitap okuduklarını gözlemleidklerini, dolayısıyla rahat bir şekilde çalışmanın başarıyı artırabileceğini söyledi. Projenin hayata geçmesi konusunda öğretmenlerin, öğrenci velilerinin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün önemli katkı sunduğunu kaydeden İlter, okulun hem içini hem dışını rahat ve sıcak bir ortam haline getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Proje kısa sürede başarıya ulaşırken İlter: “Okulumuz taşımalı eğitim merkezi. Öğrencilerimizin hemen hemen yarısı taşımalı geliyor. Kırsal bölge olmasından dolayı da öğrencilerimiz devamsızlık yapabiliyor. Bu projeyle birlikte bu devamsızlığı tamamen ortadan kaldırdık. Yüzde 100 devam sağladık. Öğretmenlerimizin yaptığı birebir görüşmelerde ve uyguladığı testlerde başarının da geçen yıllara oranla arttığını gözlemledik.”diyerek sözlerini sonlandırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı