EkonomiGündem

Ayçiçek yağı fiyatları gündem olmuştu! Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi’den son dakika açıklama geldi

Son günlerde Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin Türkiye’de ayçiçek yağı fiyatlarını olumsuz yönde etkileyeceği tartışmaları gündemden düşmezken sosyal medyada ve bazı basın yayın kuruluşlarında Türkiye’de yeterli ayçiçek yağı stoku bulunmadığı da konuşulmaya başlanmıştı. Konuya ilişkin bir son dakika açıklaması da Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den geldi.

Bakan Kirişçi’nin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde oldu:

“Toplam ayçiçeği üretimimiz 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17 artmıştır. Ayçiçeği üretimindeki son yıllardaki artışa rağmen yurt içindeki tüketimin artması ve pandemi koşullarında artan talep nedeniyle ihtiyacımızın bir kısmı ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan son gelişmeler yakından takip edilmekte olup, bitkisel yağ arzında sorun yaşanmaması için her türlü tedbir alınmaktadır. Bu kapsamda alternatif ülkeler ve alternatif yağ çeşitleri için gerekli çalışmalar yapılmış, ayrıca ayçiçeği yağ ihracatı da durdurularak, mevcut stokların yurtiçi tüketimi karşılayacak şekilde yönetilmesi sağlanmıştır.”

Yeterli Miktarda Stok Bulunuyor

“Bu çerçevede Çukurova bölgesinde başlayacak ilk hasada kadar gerekli her türlü planlama yapılmıştır. Ülkemizin 1-1,5 aylık tüketimimize ancak yetecek kadar ayçiçek tohumu ve yağ stoku bulunduğu iddiaları tamamıyla gerçek dışıdır. Gerek üretimimiz, gerek sektörün tedarikleri ve devir stoklarımız dikkate alındığında ülkemizin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır. Netice itibarıyla kamuoyuna yansıyan iddialar gerçeği yansıtmamakta olup, halkımızın endişe edeceği bir durum söz konusu değildir.”