Gündem

Ayasofya’nın ibadete açılma kararından sonra Yunanistan’dan Atatürk’ün evi için skandal teklif!

Cumhurbaşkanı kararı ile Ayasofya'nın ibadete açılmasına karar verildi. Resmi Gazete’de yayımlanan karar sonrası cami olan Ayasofya’dan ezan sesleri yükseldi. Ancak Ayasofya’nın ibadete açılmasından sonra Yunan Parlamento Üyesi ve Yunan Çözümü (Elliniki Lisi) partisi lideri Kyriakos Velopoulos, Yunan Meclisine skandal bir teklifte bulundu.

Danıstay kararı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Camii’nin Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasını sağlayan kararı imzaladı. Cami olan Ayasofya’da ezan sesleri yükseldi. Ancak Ayasofya’nın cami olması Yunanistan’ı rahatsız etti. Yunan Parlamento Üyesi ve Yunan Çözümü (Elliniki Lisi) partisi lideri Kyriakos Velopoulos, Yunan Meclisine skandal bir teklifte bulunarak Atatürk’ün Selanik’teki evini “Rum Kırımı’na adanmış bir müze”ye dönüştürülmesini önerdi.

Türk malları sınırı geçemesin

Ayrıca Star Gazetesi’ne göre Velopoulos meclise Türk mallarına ambargo uygulanması konusunda da öneride bulundu. Velopoulos tarafında konuya ilişkin , Velopoulos, “Hükümet, siyasi partiler ve her Yunan, partimizin parlamentoda uzun zamandır önerdiği somut eylemlere destek vermelidir. Tüm Türk malları ve bunların geçişi için sınırların derhal kapatılması, Türk mal ve hizmetleri genel ambargosu yürürlüğe girmelidir” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu