Gündem

Ay sonundan itibaren yasak geliyor: Duyuru yapıldı!

Milyonlarca kullanıcısı olan TikTok ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. TikTok ile ilgili yasak haberleri peş peşe geldi. İngiltere’nin ardından Yeni Zelanda’da da TikTok yasağı kararı alındı. Yasak ay sonundan itibaren yürürlüğe girecek.

Çinli sosyal medya platformu TikTok yasağı kararı genişliyor. İngiltere’den sonra Yeni Zelanda’da TikTok için yasak kararı duyuruldu. Alınan karara göre, parlamento binasında çalışanların telefonlarında TikTok uygulaması olması yasaklandı. Yasak, ay sonunda yürürlüğe girecek.

YASAK GETİRİLDİ

Yeni Zelandalı milletvekillerinin ve parlamentodaki diğer görevlilerin kullandığı devlete ait telefonlarda TikTok uygulamasının kullanılmasına güvenlik gerekçesi nedeniyle yasak getirildiği duyuruldu. Ay sonu itibariyle yürürlüğe girecek yasağın, ABD ve İngiltere’deki gibi tüm hükümet çalışanları için değil, sadece parlamento binasındaki yaklaşık 500 kişi için geçerli olacağı vurgulandı.

Parlamento Hizmetleri Başkanı Rafael Gonzalez-Montero, kararın hükümetin siber güvenlik uzmanlarının tavsiyesi üzerine alındığını açıkladı. Montero, “Bu karar, kendi uzmanlarımızın analizine ve uluslararası alandaki meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmelere dayanarak verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Yeni Zelanda Başbakanı Chris Hipkins de gazetecilere telefonunda TikTok olmadığını söyleyerek, “O kadar modern ve modaya uygun değilim” dedi.