Gündem

Avustralya’da delta veryantı virüsü yayılmaya devam ediyor! Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Avustralya’da delta veryantı alarmı başladı. İlk olarak Hindistan’da görülen delta veryantı virüsü git gide yayılarak Avustralya’ya kadar ulaştı. Yeni Güney Galler eyaletinde çok sayıda kişide delta veryantı görülmesinin ardından Yeni Güney Galler Eyalet Başbakanı Gladys Berejiklian sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurdu.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Berejiklian, ilerleyen günlerde daha fazla vaka görülebileceği uyarısında bulundu. Yeni tedbirler kapsamında eyaletin Greater Sydney, Blue Mountains, Central Coast ve Wollongong bölgelerinde bugün 18.00 itibarıyla başlayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 9 Temmuz Cuma günü 23.59’a kadar sürmesi bekleniyor.

GIDA VE TIBBİ İHTİYAÇLAR DIŞINDA ÇIKMAK YASAK

Bu tarihler arasında gıda ve tıbbi bakım ihtiyaçlarının karşılanması dışında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Evden çalışma uygulamasına dahil olmayan kişiler, kısıtlamadan muaf tutulacak.

26 Haziran-9 Temmuz tarihlerinde düğün organizasyonları da yasaklanırken cenaze törenlerine katılım sosyal mesafe tedbirlerine uyulmak şartıyla en fazla 100 kişi ile sınırlı tutulacak.

Yeni Güney Galler Eyalet Başbakanı Gladys Berejiklian gazetecilere yaptığı açıklamada, “Salgın başladığından bu yana Yeni Güney Galler, ”en korkunç dönemini geçiriyor” ifadelerini kullanmış, yetkililer virüsü kontrol altına almak için eyalet genelinde kilitlenme çağrısı yapmıştı.