Gündem

Avrupa’da kıtlık paniği! Halk gıda stokluyor

Koronavirüs salgının ardından Fransa’da kıtlık endişesi başladı. Halk, salgınının 2021 boyunca süreceği korkusu ve kıtlığa neden olacağı endişesiyle gıda stokluyor. Öte yandan Fransız halkı 2021 yazının çok sıcak geçeceğini düşünerek, dondurma ve dondurulmuş gıdalar da stokluyor.

Bilgi Kaynakları Şirketinin (IRI) açıkladığı verilere göre, Fransızlar, kıtlık ve stokların tükeneceği endişesiyle uzun süre muhafaza edilebilen dondurulmuş gıda ve konserve satın almaya yöneldi.

YÜZDE 50 ARTTI

Stoklanan ürünler arasında en çok tütsülenmiş balık, et, kıyma, ekmek ve donmuş sebzelerin yanı sıra dondurma da yer alıyor. Ülkede, kaz ciğeri satışları yüzde 50, tütsülenmiş balık satışları yüzde 28, şampanya satışları ise yüzde 20 arttı.

DONDURMA DA STOKLUYORLAR

Fransızların 2021 yazının çok sıcak geçeceği beklentisi nedeniyle dondurma stoklamaya yöneldikleri bildirildi. Dondurma ve dondurulmuş sebze ürünleriyle tanınan market zinciri Thiriet’in dondurma satışlarının yüzde 200 arttığı belirtildi.

Ülkede 2013’te yaşanan at eti skandalından sonra et tüketimi düşmüştü ancak Kovid-19 salgınından bu yana et satışında büyük artış gerçekleşmişti.