GenelGündem

AVM’lere koronavirüs şoku!

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Türk Standartları Enstitüsü arasında imzalanan protokolle AVM'lere "Güvenli Hizmet Belgesi" verilecek.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Türk Standartları Enstitüsü arasında imzalanan protokol ile, Enstitü, talep eden alışveriş merkezlerine “TSE Güvenli Hizmet Belgesi” verecek. Verilen belgeye göre AVM’ler yemek alanlarından asaansörlere, temizlik kriterlerinden çalışanlarına kadar pek çok başlıkta standarta kavuşacak. Koronavirüs kapsamında uygulanacak bu standartlar sık sık denetlenecek.

SÜREKLİ YENİLENMELİ

İmzalanan protokol hakkında konuşan TSE Başkanı Adem Şahin; “Bu belgeyi alan AVM yönetimi, oluşturduğu kendi izleme takımıyla ve yine bizle birlikte sürekli kendisini yenileyerek bu tedbirleri gözden geçirmek mecburiyetinde. Bugün aldığımız tedbir yarın geçersiz, yarın aldığımız tedbir de öbür gün belki daha sıkılaştırılması gereken tedbir haline gelebilir diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ateş ölçümü, sosyal mesafe ve maske kurallarına da değinen Şahin; “Biz elbette ki denetliyor olacağız ama en büyük denetim sizin denetiminiz.” dedi.

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE STANDARTLAR ÖNEMLİ

Konu ile ilgili konuşan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş ise; “Biz AVM’lerde Kovid-19’a karşı çok ciddi manada önlemler aldığımızı iddia ediyorduk ama bu iddianın bir kamu kurumu tarafından doğrulanması bizim için son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs kapsamında değişen tüketici alışkanlıklarından da bahseden Altaş; “AVM’ler 11 Mayıs’ta açıldıktan sonra giriş sayılarımız Kovid-19 öncesi döneme göre yüzde 20’lerde kalmıştı. 1-30 Haziran döneminde yüzde 50’leri yakaladık. Temmuz ayında da yüzde 60 düzeylerine çıktı. Ağustos itibarıyla yüzde 65’leri bekliyoruz çünkü temmuzda bir bayram hareketliliği de vardı. Sinema, çocuk oyun alanları ve restoranlar geç açıldığı için onların bize bir negatif etkisi oluyordu, onlar da düzeliyor. Sinemalar açıldı ama filmler zamanında çekilemediği için bizim en çok ayak sayımızı oluşturan sinemalar henüz tam faaliyete geçemedi. Buna rağmen giriş sayılarında yüzde 50-60’ları yakalamış olmak bizim için memnuniyet verici.

Şimdi müşteriler nokta atışıyla ne alacaksa onu belirleyip gelip alıyor ve ayrılıyor. Giriş sayılarındaki yüzde 30-40’lık kayıp cirolara bu şekilde yansımadı. Şu anda cirolar daha iyi durumda. Mesela yüzde 60 giriş sayısı yakaladığımız temmuzda yüzde 80’lere yakın ciroları yakaladık. Halkımızdan özellikle beklentimiz maske, mesafe, hijyen kullarına son derece uygun davranmaları ve tekrar kapanmak gibi bir durumla karşı karşıya kalmamamız” ifadelerini kullandı.