Gündem

AVM, okul gibi kapalı alanlarda corona virüsü bulaşmasını önleyen cihaz geliştirildi!

Corona virüsü ile mücadele devam ederken Türk bir firmadan güzel haber geldi. Türkiye’de bir teknoloji firması kapalı alanlarda corona virüsü titreşimle etkisiz hale getiren bir cihaz geliştirdi. Geliştirilen cihazın perakende mağazaları, AVM'ler, okullarda kullanılması planlanıyor.

Tüm dünyada corona virüsü ile mücadele devam ediyor. Milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olan virüse karşı henüz kesin bir ilaç ya da aşı geliştirilemedi. Ancak Türkiye’de bir teknoloji dünyada ilk kez havaya yaydıkları titreşimle koronavirüsü etkisiz hale getiren bir cihaz geliştirdiklerini açıkladı. Kapalı alanlarda kullanılması planlanan cihaz için öncelikli mekanların perakende mağazaları, AVM’ler, okullar olduğu açıklandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) ARI Teknokent’te faaliyet gösteren firmanın Kurucu Ortağı Melih Ballıkaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Nazım Yavuz corona virüsüne karşı geliştirilen cihaz hakkında açıklama yaptı.

Bulaş riskinin yüksek olduğu yerlerde kullanılacak

Ballıkaya geliştirilen cihaz için , ““Geliştirdiğimiz teknolojinin ismi ‘vironance’. Virüs ve rezonans kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Elektromanyetik bir alan içerisinde virüslerin kabuklarını titreştirerek, inaktif hale getiren bir teknoloji. Biz 5 ay içerisinde çok yoğun bir çalışma yaparak geliştirdik. Bu aslında yeni bir teknoloji. Bir çok ürüne entegre edilebilir bir durumda. Örneğin; iklimlendirme sistemlerine, asansörlerin butonlarına, insanların sürekli dokunduğu ve bulaş riskinin yüksek olduğu yerlere entegre edilerek oralarda virüs bulaş riskinin azaltılmasına destek olacak bir teknoloji” ifadelerini kullandı.

Yakında ilk teslimleri yapacağız

Cihazın öncelikli kullanım alanlarından bahseden Ballıkaya, yavaş yavaş evlerde kullanıma geçilebileceğini de ifade etti. Ballıkaya tarafından yapılan açıklamalarda, “Öncelikli alanlar belirledik. Şu an öncelikli, perakende mağazaları, AVM’ler, okullar gibi öncelikli alanlarımız var. Bunlara odaklandık, buralardaki problemleri çözmeye. Bundan sonra yavaş yavaş evlere ve potansiyel bu işi kullanacak, ihtiyaç olacak yerlere doğru uygulamalarımızı genişleteceğiz. Burada bir değil bir sürü ürün var. Teknoloji ve ürün kavramları birbirine çok karışıyor. Bu geliştirdiğimiz şey yeni bir teknoloji. Bu teknoloji ile virüsü inaktive edebiliyorsunuz. Bu teknolojiyi uyguladığınız bir küçük ev aleti veya beyaz eşya bulunduğu ortamda virüsleri inaktive edebilir hale gelecek. Bunun üzerine çalışıyoruz, bir sürü uygulama alanı olacak. Şu an pilot uygulamalara başladık bu teknoloji ile alakalı. Yakında yani birkaç hafta sonra ilk imalatları, ilk teslimleri yapacağız. Ondan sonra da çok hızlı bir şekilde Türkiye’deki yan sanayiye uygun, Türkiye’de üretilebilecek şekilde bunların hepsi dizayn edildi ve kullanıma açık olacak” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu