İzmir Haberleri

Atila Sertel İzmir'deki uyuz vakalarını meclise taşıdı!

CHP İzmir milletvekili Atila Sertel, özellikle İzmir Buca, Bornova, Konak ve Karabağlar’da görülen uyuz vakalarına ilişkin konuştu. Bu ilçelerde uyuz vakalarının ikiye katlandığını söyleyen Sertel, İzmir’de uyuz vakalarının artış nedeninin hijyen kaynaklı olduğunu söyledi.

SERTEL’DEN MÜCADELE ÇAĞRISI

Uyuz vakalarının, Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yerleştiği bölgelerde artış gösterdiğine dikkat çeken Sertel: ‘’Başta okullar, özellikle yatılı okullar, bakımevleri, yurtlar, oteller, yatakhaneler olmak üzere insanların toplu halde bulundukları ortamlarda, toplu ulaşım araçlarında temizlik konusunda dikkat edilmesi gerekenler basın yoluyla ve uyarı broşürleriyle halkımıza aktarılmalıdır” dedi.

Sertel, Bakan Koca’ya da ‘’ Uyuz vakalarının arttığına dair iddialar doğru mudur? Son 1 yılda uyuz şüphesi ile hastanelere başvuran kişi ve uyuz teşhisi konulan kişi sayısı kaçtır? Bakanlığın elinde bulunan uyuz ilacı stokunun yeterli olmadığına ilişkin iddialar doğru mudur ? ‘’ sorularını yöneltti.

NE OLMUŞTU?

İzmir Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada, basın ve sosyal medyada kendine geniş yer bulan uyuz vakalarının gerçekliği doğrulanmıştı. Hekim ve eczacıların uyuz ilacı taleplerine yetişemedikleri ve artan ilaç talebine hazırlıksız yakalandıklarının açıklandığı bildiride, uyuz vakasının özellikle Buca, Karabağlar, Konak, Bornova ilçelerinde görüldüğü belirtilmişti.

Bir cevap yazın