Gündem

Ateş Kara: Çin’den gelen testlerin yanılma payı yüksek

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin'de getirilen test kitlerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kara, Çin'den getirilen testlerin yanılma payının yüksek olduğunu belirtti.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin’den getirilen test kitlerinin yanılma payının yüksek olduğunu belirterek, “İspanya’nın en büyük hatası bu oldu, test etmeden kullanıma soktular. İspanya sağlık bakanı da çıktı, özür diledi” dedi.

‘ÇİN’DEN GELEN TESTLERİ KULLANIMA SOKMADIK’

Ateş Kara, Çin’den gelen testlerle ilgili ise çarpıcı bir bilgi paylaştı. Çin’den gelen testlerin yanılma payının yüksek olduğunu belirten Kara, “Çin’den alınan hızlı testi aldık, testi denedik. Yanılma payı yüksek diye kullanıma sokmadık. İspanya’nın en büyük hatası bu oldu, test etmeden kullanıma soktular. İspanya sağlık bakanı da çıktı, özür diledi” şeklinde konuştu.

’10 – 20 DAKİKA ARASINDA SONUÇ VERİYOR’

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs tüm dünya için tehdit oluşturmaya devam ederken, Tük Bilim insanları yerli tanı kiti çalışmalarına başladı. Ankara’da faaliyet gösteren bir biyoteknoloji firması da COVID-19’un teşhisine yönelik bir tanı kiti geliştirdi. Üretimi 3 aşamadan oluşan kit, hastanın durumuna göre 10 ile 20 dakika arasında sonuç verirken, yurt dışından da talep görüyor.

‘VİRÜS DETERJANDAN ÇABUK ETKİLENİYOR’

Canlı yayında korona virüsü ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kara, virüsün düşmanını da açıkladı. Prof. Dr. Kara, virüsün düşmanlarının güneş ve deterjan olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Biz karşımızdaki düşmanı tanıdık mı? Belli bir noktaya kadar tanıdık. Nedir bu düşman? Özelliği şu ki güneşten çok etkileniyor. Herhangi bir detarjandan çabuk etkileniyor ve anında parçalanıyor. O nedenle de normal kullandığımız sabun ve deterjan hemen ortadan kaldırıyor” dedi.