Gündem

Ata’nın huzurunda büyük saygısızlık!

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98. yıl dönümü kutlamalarında Anıtkabir'de yapılan saygısızlık büyük tepki çekti. 

Zafer Bayramı’nın 98. yıl dönümünde Anıtkabir’de yaşanan olay herkesin tepkisi çekti. Dün yapılan kutlamalar sırasında, devlet erkanının ziyareti süresince vatandaşlara kapalı tutulan Anıtkabir’de slogan atıldığı görüldü.

Ankara Anıtkabir’de dün, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98’inci yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bakanlar ve kuvvet komutanları katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün de ebedi istirahatgahının bulunduğu Anıtkabir’de tören sırasında bir grup vatandaşın slogan atması tepki çekti. Tören süresince ziyaretçilere kapalı olan Anıtkabir’de bulunan bir grubun, Recep Tayyip Erdoğan diye bağırdığı görüldü.

Sosyal medyada milletvekilleri ve vatandaşlar tarafından çokça eleştirilen olay hakkında, CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş şu açıklamayı yaptı: “Saygısızlığın dik alası! Her sefer aynı rezalet yaşanıyor. Adab usül bilmeyenler ve kabre saygısı olmayanlar, bu mekanda slogan atılamayacağını bilmiyor mu? Ya da bilerek mi yapılıyor bu rezalet? Her ikisi de terbiyesizlik ve ahlaksızlıktır. Slogan atanları kınıyorum.”

Yaşanan olaya tepki gösteren bir diğer isim ise Muharrem İnce oldu. Muharrem İnce yaptığı paylaşımda; “Ziyaretçilere tören süresince kapatılan Anıtkabir’de Anıtkabir’e getirilen amigoların organize bir şekilde orada slogan atması rezilliktir, saygısızlıktır” açıklamasını yaptı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından, Anıtkabir’de vatandaşların ziyaretine açık olan sürelerde de slogan atmanın yasak olduğu hatırlatıldı. Bir sosyal medya kullanıcısı konuyla ilgili; “Ankaragücü deplasmanı öncesi ziyaret ettiğimiz Anıtkabir girişinde slogan atılmaması hatırlatılmıştı. Toplu fotoğraf çekimi sonrası ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ sloganı girildiği an yetkililer müdahale edip susturmuştu. ‘Yasak’, slogan attığın kişiye göre değişiyor demek ki” ifadelerini kullandı.

AKİT YİNE BİLDİĞİMİZ GİBİ

Bir diğer skandal da Akit Tv’de yaşandı. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda devlet erkanının Anıtkabir’i ziyareti sırasında, Akit Tv’nin haber alt yazısı olarak “Anırkabir” ifadesini kullandığı görüldü. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun CHP’li üyesi İlhan Taşçı, Akit TV’yi, ‘en ağır yaptırım istemi’yle RTÜK’e şikayet edeceğini duyurdu.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu