Gündem

Askerden dönen işsizlik maaşı alabilecek mi? 30 gün var…

Askere gitmek için işten ayrılanlara müjde geldi. Askerden geldikten sonra işsizlik maaşı bağlatabilirisinz. Sabah yazarı Faruk Erdem, askerden terhis olacak askerlerin hangi şartlarda işsizlik maaşı alabileceğini yazdı.Detaylar haberimizde…

ASKERE GİTMEK İÇİN İŞTEN AYRILANLARA İŞSİZLİK MAAŞI…

Yeni tip askerlik sistemiyle ilgili yasa Meclis’ten geçtikten sonra 100 binin üzerinde Mehmetçik’in terhis olacağı belirtiliyor. Bu askerlerimiz dönüşlerinde eski işlerine başlayabilecekleri gibi işsizlik maaşı da alacaklar.İşsizlik maaşı kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılanlara ödeniyor. Bunların son 3 yılda en az 600 gün priminin yatmış olması ve son 120 günde de hizmet akdine tabi çalışmak gerekiyor. İşsiz kalan çalışanların çıkış bildirgelerine yazılan kod işsizlik maaşı için çok önemli.Bu yüzden ayrılırken işyerinizin bu kodları işsizlik maaşı alacağınız şekilde bildirmesi gerekiyor.

ASKER ile ilgili görsel sonucu

2 FARKLI SİSTEMİ VAR…

Askere gidenler için de işsizlik maaşı imkânı bulunuyor. İşsizlik maaşı için askerlik dönüşü başvurma şartı bulunuyor. Bu konuda iki durum söz konusu:

Birincisi; bir çalışan prim gün sayılarını tamamlayıp işsizlik maaşı alacak şekilde işten çıkartıldığında İŞKUR’a giderek maaş bağlatabilir.

Bu çalışan maaş almaktayken askere giderse ödeneği kesilir. Ancak askerlik dönüşü 30 gün içinde tekrar başvurarak kalan ödeneklerini de almaya devam edebilir. İkincisi; askerlik için işten çıkanlarla ilgili.

İşverenler bir çalışanını işten çıkarttıklarında 10 gün içinde SGK’ya bildirmek zorunda. Bu bildirimde işçinin çıkış sebebi de belli kodlarla ifade ediliyor. Burada işsizlik maaşı alabilecek bir kodun olması gerekiyor.

Askerlik için ayrılan çalışanların da bu durumunu belirten kodun işaretlenmiş olması lazım.

ASKER ile ilgili görsel sonucu

BU 2 TARİH ÇOK ÖNEMLİ…

Burada iki tarih çok önemli. İşten ayrıldıktan sonra askere gidilen zamana kadar en fazla 90 gün geçmesi gerekiyor. İkincisi de terhisten sonra en fazla 30 gün içinde başvurma zorunluluğu var. Eğer bu süreyi geçirirseniz alacağınız maaşın süresinden kesiliyor.

SADECE DAMGA VERGİSİ KESİLİYOR…

İşsizlik ödeneği çalışırken alınan maaş üzerinden hesaplanıyor. Yüksek maaş alan çalışanların işsizlik ödenekleri de yükseliyor. Ancak burada bir sınır da var. İşsizlik maaşı brüt ücretin yüzde 40’ı kadar oluyor. Ancak brüt asgari ücretin yüzde 80’inden fazla olamıyor. Maaştan sadece damga vergisi kesiliyor.

Bir cevap yazın