Gündem

Aşı randevusu nasıl alınır? Hangi meslek grupları aşı olabiliyor?

Koronavirüsle mücadele kapsamında Türkiye’de uygulama BioNTech ve Sinovac aşılarıyla devam ediyor. Meslek ve risk grubuna göre aşı sırası gelen vatandaşlar randevularını alarak aşılarını olabiliyorlar. Bakan Koca, bugün yaptığı açıklamada aşılarını olabilecek yeni meslek gruplarını duyurdu. Aşı sırası gelen vatandaşlar ‘Aşı randevusu nasıl alınır?’ sorusunun cevabını merakla araştırıyor. Peki, Aşı sırası kimde? Şuanda hangi meslek grupları aşı olabiliyor?

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Aşı randevusu almak için MHRS ve e-Nabız aracılığıyla aşı randevu ekranına giriş yapmanız gerekiyor. T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sistem giriş yaptıktan sonra ‘aşı randevusu’ ekranı karşınıza çıkıyor. Aşı randevusu ekranından istediğini aşı tercihini, hastane ve saat tercihinizi yapabilirsiniz. Ayrıca MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor.

E-Nabız aşı randevusu almak için tıklayınız…

MHRS giriş için tıklayınız…

KARGO ÇALIŞANLARI VE KURYELER AŞILANIYOR

Son dakika haberi… Türkiye’de aşı uygulaması hızlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından aşı takvimine ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Koca açıklamasında kargo çalışanları ve kuryelerin aşılanmasına yarından itibaren başlanacağını duyurdu. Bakan Koca açıklamasında ”Kargo çalışanlarıyla kuryelerin aşılarına da yarın başlıyoruz. Artık iyice hızlandık.” ifadelerini kullandı.

TAKSİ ŞOFÖRLERİ VE DOLMUŞ ESNAFI DA AŞILANIYOR

Bakan Koca, ”Şehir içi ve şehirlerarası ulaşım faaliyetlerinde çalışanlar ile taksi ve dolmuş esnafı da aşı programımıza dahil oluyor. Yarından itibaren aşılarını olabilirler.” dedi.

BAKAN KOCA YENİ MESLEK GRUPLARINI DUYURDU

Koca, gıda üretim ve dağıtım sektörü ile kafe, lokanta ve restoran çalışanlarının, berber ve kuaförlerin ve yaş kısıtlaması olmadan tüm avukatların bugünden itibaren Kovid-19 aşısı olabileceğini duyurdu.

Bakan Koca son açıklamasında ise ‘Şehir içi ve şehirlerarası ulaşım faaliyetlerinde çalışanlar ile taksi ve dolmuş esnafı da aşı programımıza dahil oluyor. Yarından itibaren aşılarını olabilirler.’ açıklamasında bulundu

20 YAŞ ÜSTÜ NE ZAMAN AŞI OLACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada yerli aşının eylül ayında uygulanmaya başlamasının planlandığını belirtti. Aşı sırası gelenlerin aşı olma oranının arttığını belirten Koca, takvim işlerse aşılamada haziran sonunda 20 yaşa kadar inileceğini söyledi.

Koca, ”Aşılamayı sağlayarak Eylül sonrasında okullar, üniversiteler ve yüksekokullar dahil olmak üzere normal hayata dönecek şekilde açılmasını hedefliyoruz” dedi.