GündemManşet

Aşı randevuları verilmeye başlandı! Aşı randevusu nasıl alınır?

Corona virüsü salgınına karşı Türkiye’ye getirilen aşıların ne zaman uygulanacağı merak ediliyordu. Sağlıkçılar için aşı randevuları verilmeye başlandı. Peki, aşı randevusu nasıl alınır?

Türkiye corona virüsü ile mücadelesine devam ediyor. Bu nedenle ülkeye Çin’den corona virüsü aşıları getirildi. Söz konusu aşıların ise ne zaman uygulanacağı merak konusuydu.

Elde edilen son bilgilere göre, aşı randevuları sağlık çalışanları için MHRS üzerinden verilmeye başlandı. Aşıların sağlıkçılara uygulanmasının ardından, ilk risk grubunda olan vatandaşlar sistem üzerinden bağlı oldukları Aile Sağlık Merkezleri, tüm kamu, özel ve üniversite hastanelerinden randevu alabilecek. Aynı zamanda vatandaşlar aşı için risk grubunda olup olmadığını da sistem üzerinden öğrenebilecek.

Aşı randevusu nasıl alınır?

Aşı randevusu almak isteyenler, Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ veya 182’den başvuruda bulunabilirler.

Türkiye’nin aşı planlaması

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacaktır.

İkinci aşamada, toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacaktır.

Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsamaktadır. Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.