Gündem

Aşı olmayanlar dikkat: Kritik karar! Yarından itibaren geçerli olacak

Tüm dünyada koronavirüsle mücadele kapsamında aşı uygulaması devam ediyor. Aşıyla ilgili yeni kararlar peş peşe geliyor. Avrupa Birliği (AB), aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 3 ülkenin koronavirüs aşı sertifkalarının tanınmasına karar verdi. Buna göre, karar 20 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak. 2 doz aşılarını olan kişiler, e-Nabız üzerinden ya da Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından aşı sertifikalarını alabiliyor.

Aşı sertifikasıyla ilgili flaş bir karar alındı. AB Komisyonu, Türkiye, Kuzey Makedonya ve Ukrayna’nın uyguladığı koronavirüs aşı sertifikalarına “denklik” verilmesi kararı alındığını açıkladı. Karar 20 Ağustos’ta itibaren geçerli olacak. Yapılan açıklamada, 3 ülkenin AB aşı sertifikası sistemine bağlanacağı, verdikleri aşı sertifikalarının “AB Dijital COVID Sertifikası” ile aynı koşulları taşıyacağı ve AB ülkelerinde de kabul edileceği bildirildi.

Söz konusu 3 ülkenin AB’nin verdiği aşı sertifikasını tanıyacağı belirtilen açıklamada, uygulama ile karşılıklı biçimde güvenli seyahat gerçekleştirilmesinin kolaylaşacağı kaydedildi.

AŞI SERTİFİKASI NASIL ALINIR?

İkinci doz aşısı tamamlamış kişiler “COVID-19 Aşı Kartını” e-Nabız üzerinden veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından temin edebiliyor.

Söz konusu aşı sertifikası, ad, soyad, TC kimlik no, doğum tarihi, uygulanan aşıların türleri, üreticileri ve aşılanma tarihleri gibi çeşitli bilgileri içeriyor.

AB’nin salgında seyahatleri kolaylaştırmak için hazırladığı aşı sertifikası uygulaması, 1 Temmuz’da yürürlüğe girmişti.

KISITLAMA UYGULANMIYOR

Sertifikayla AB’de onaylı Kovid-19 aşılardan BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya ilave kısıtlamalar uygulanmıyor.

Seyahatlerde sıklıkla kontrol edilen aşı sertifikası, tüm AB ülkeleriyle birlikte İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’de geçerli oluyor.