Ekonomi

Asgari Ücretli Çalışanlara Ramazan Bayramı İkramiyesi Ödenecek Mi?

Bugün erken maaşlarını almaya başlayan emeklilere, Türkiye Emekliler Derneği’nden (TÜED), güzel haber verilmiş ve ek ödemelerinde artış talep edildiği öğrenilmişti. Yaşanan bu gelişme ile birlikte asgari ücretli çalışanlara Ramazan Bayramı ikramiyesi ödenip ödenmeyeceği konusu tekrar gündeme geldi.

Ramazan Bayramı ve 19 Mayıs nedeniyle maaşlarını erken almaya başlayan emeklilere, TÜED’den güzel haber geldi. TÜED’in emeklilerin ek ödemelerine yüzde 8 ila 10 arasında olması talebinde bulunduğu öğrenildi. Bu durum üzerine asgari ücretli çalışanlar da Ramazan Bayramı ikramiyesi beklentisine girdi. Peki, Ramazan Bayramı’nda asgari ücretlilere ikramiye ödenecek mi?

Çeşitli paket destekleri sunuluyor

Şimdiye kadar corona virüsü salgını nedeniyle asgari ücretliler için çeşitli ekonomi paketleri hazırlandı. Salgın nedeniyle asgari ücretli çalışanların ekonomik mağduriyet yaşamamaları için, kısa çalışma ödeneği desteği ve kamu bankalarından 6 ay ertelemeli 10000 TL kredi desteği devreye sokuldu.

Ücretsiz izne çıkarılan yada işten çıkarılan asgari ücretliler devlet tarafından ödenen kısa çalışma ödeneğinden faydalanabiliyorlar. Ayrıca devlet bankaları salgın nedeniyle asgari ücretli çalışanlar için, 6 ay ertelemeli yüzde 0.49 faiz oranı ile 10 bin lira destek kredisi imkanını sağlıyor.

Ancak asgari ücretliye bayram ikramiyesi verilmesi yönünde henüz resmi bir açıklama yapılmış değil.