EkonomiGündemKamu

Asgari ücret zammı ne kadar olacak? 2022 asgari ücret zam miktarıyla ilgili açıklama

2021 yılı biterken vatandaşlar 2022 asgari ücret zam miktarının ne kadar olacağını araştırmaya başladı. 2022 asgari ücret miktarı 6 aylık enflasyon rakamlarına göre dikkate alınacağı konuşulurken şimdiden 2022 asgari ücret zam miktarıyla ilgili tahminler yapılmaya başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin dün 2022 asgari ücret zam miktarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Peki 2022 asgari ücret zam miktarı tahminen ne kadar olacak?

BAKAN BİLGİN’DEN 2022 ASGARİ ÜCRET ZAM MİKTARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Bakan Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yakın zamanda toplanacağını belirterek, “Çalışanların hayatlarını düzenleyecek bir netice elde edilmesi konusunda çalışacağız” açıklamasında bulundu. Bu açıklamanın ardından yeni asgari ücretin ne kadar olacağı merak edildi.

Asgari Ücret tespit Komisyonu işçi işveren ve kamu temsilcileriyle değişik zamanlarda toplanarak işçilerin alacağı en az ücreti belirliyor. Bu ücret belirlenirken, çeşitli etmenlere dikkat ediliyor. Bu etmenlerden birisi de enflasyon rakamları. Son 10 yıllık asgari ücret artışlarına bakıldığında enflasyonun burada belirleyici olduğu görülmektedir.

Tespit komisyonunda sıkı pazarlıklarla rakamlar belirleniyor olsa da son 10 yılda asgari ücret artışları bir önceki yılın enflasyonunun 3 ya da 5 puan üzerinde gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl pandeminin de etkisiyle bu rakam 7 puana kadar çıktı. Bu yıl için de benzer bir formül işleyecek olursa yine enflasyonun üzerinde bir rakam ortaya çıkması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRETİN 3 BİN 447 TL’YE ÇIKMASI BEKLENİYOR

Hem Orta Vadeli Program hem de Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ne bakıldığında yıl sonunda enflasyonun yüzde 16 civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu rakamdan yola çıkılırsa şimdiye kadar işleyen formül ile asgari ücret artışının da 5-6 puan üzerinde olacağını ön görülebilir. Bu da asgari ücret artışının yüzde 22 civarında olacağını gösteriyor. Bu artış oranına göre 2022 yılında brüt asgari ücret 4.364,50 TL’ye net asgari ücret ise 3 bin 447 lira 50 kuruşa çıkması bekleniyor. Burada küçük artış ve inişlerle bakıldığında net asgari ücretin 3.250 TL ile 3.500 TL arasında olacağını tahmin ediliyor.