Ekonomi

Asgari ücret yeni yıl zammı ne kadar olacak? Yeni yılda ne kadar zam gelecek?

2019’un son günlerinde merakla beklenen soruların başında:” Asgari ücret ne kadar olacak? 2020 asgari ücret zammı ne kadar? Asgari ücret oranı belli oldu mu? soruları sıklıkla araştırılıyor. Bu ay içinde ikincisi gerçekleştirilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu‘nun bir sonraki toplantısında 2020 yılında uygulanmaya başlayacak olan zamlı asgari ücretler hakkında daha net mesajlar verilecek.

Türk-İş tarafından asgari ücret tespit komisyonuna sunulan rakam 2.578 lira olurken DİSK yaptığı açıklamada 2020 yılı için bekledikleri net asgari ücret tutarının 3.200 TL olması gerektiğini duyurdu.

ASGARİ ÜCRET NET 2020 TL

Asgari ücret, şuan bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.

2020 ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENECEK?

Asgari ücreti, yasalar gereği 5 işçi, işveren ve devlet temsilcisinden meydana gelen 15 kişilik  Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla asgari ücret oranına karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu ay 2. defa toplandı.

.

Bir cevap yazın