Darbe girişimi sonrası Türkiye’de ilk FETÖ davası İzmir’de başladı

İzmir’in Çeşme ilçesinde, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan 11’i tutuklu 22 kişi darbe sonrasında ilk kez hakim karşısına çıktı.Çeşme ilçesinde, 15 Temmuz FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Fethullahçı...

Darbe girişimi sonrası Türkiye’de ilk FETÖ davası İzmir’de başladı
İzmir’in Çeşme ilçesinde, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan 11’i tutuklu 22 kişi darbe sonrasında ilk kez hakim karşısına çıktı.
Çeşme ilçesinde, 15 Temmuz FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Fethullahçı Terör Örgütü-Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 22 kişi gözaltına alınmıştı. Çoğu esnaf olan şüpheliler hakkında hazırlanan iddianame, yeni kurulan İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. 11’i tutuklu toplam 22 kişi, Askeri Casusluk davasının görüldüğü Sosyal Tesisler içinde bulunan konferans salonunda hakim karşısına çıkarak savunma yapmaya başladı. Türkiye genelinde ilk kez İzmir’de görülmeye başlanan FETÖ davasında, ilk gün iddianame okunmaya başladı. İddianamenin okunmasından sonra ise sanıkların kendilerini savunmaya başlayacağı kaydedildi. Daha sonra avukatların müvekkillerini savunacağı belirtilirken, duruşma yarın da devam edecek.

Operasyon nasıl başlamıştı?
Darbe girişiminin ardından polis, 2 Ağustos’ta Çeşme’de sabah 05.30’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 20 ayrı adrese operasyon düzenledi. Yapılan aramalarda bilgisayarlara ve bazı dokümanlara el konuldu. Yapılan operasyonda aralarında eczacı, lokantacı ve market işletmecilerinin de bulunduğu 20 kişi gözaltına alınarak Çeşme Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Çok sayıda polisin katıldığı operasyonda, bazı dernekler kapatıldı. Soruşturma sonrasında da adliyeye sevk edilen 20 şüpheliden 11’i tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
YORUM EKLE